مقاله بررسي سرولوژيك بيماري اسهال ويروسي گاو (BVD) در شهرستان سنندج که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۶ در پژوهش هاي باليني دام هاي بزرگ (دامپزشكي) از صفحه ۱ تا ۹ منتشر شده است.
نام: بررسي سرولوژيك بيماري اسهال ويروسي گاو (BVD) در شهرستان سنندج
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اسهال ويروسي
مقاله گاوان
مقاله آزمايش خنثي سازي سرم
مقاله سنندج

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فكور شاهين
جناب آقای / سرکار خانم: همت زاده فريد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيماري اسهال ويروسي گاوان به عنوان يکي از فراوانترين بيماريهاي ويروسي گاو از اغلب کشورها و همه قاره هاي جهان با وفور بين ۱۰ تا ۹۰ درصد گزارش گرديده است. ويروس عامل بيماري در جنس پستي ويروس در خانواده فلاوي ويريده قرار دارد که با ويروس مولد بيماري مرزي در گوسفندان به دليل ارتباط آنتي ژنيکي بسيار نزديک، دو سويه از يک ويروس تلقي مي گردند. حساسترين دام نسبت به ويروس، گاو مي باشد و يکي از مهمترين منابع ويروس و وسيله انتقال آن به گاو، گوسفند و بز معرفي شده است. آلودگي به ويروس BVD به طور وسيع به شکل غير درمانگاهي انجام مي گيرد و حاصل آن درصد بسيار بالاي گاوهاي سرولوژيک مثبت در مقابل اندک موارد باليني با علايم گوارشي و تنفسي است.
هدف از اين مطالعه بدست آوردن ميزان شيوع آلودگي گاوهاي شهرستان سنندج به ويروس BVD و مقايسه نتايج حاصل از آن با مطالعات مشابه مي باشد.
در اين مطالعه تعداد ۴۱۰ نمونه سرمي تهيه شده از گاوها در روستاهاي حومه سنندج با استفاده از سويه استاندارد NADL و يروس BVD به روش خنثي سازي سرم ( SN) مورد آزمايش قرار گرفتند که در مجموع ۲۷٫۷ درصد پاسخ مثبت را نشان دادند که نتايج به دست آمده در مقايسه با مطالعه مشابه که برروي ۱۳۵۷ نمونه سرمي در ساير استانهاي ايران با استفاده از آزمايشات ژل ديفوزيون و خنثي سازي سرم صورت گرفته است تقريبا همخواني دارد.
مرزي بودن استان کردستان و متعاقب آن ورود دام هاي کشور هاي همسايه به داخل و خريد و فروش آنها مي تواند يکي از دلايل توجيه کننده ميزان تشريح آلودگي باشد.
ميزان ۲۹٫۲۸ در صد آلودگي سرمي، در مطالعه اي که نگارنده بر گوسفندان همين منطقه از نظر بيماري مرزي به دست آورده است بر ارتباط آنتي ژنيکي ويروسهاي مولد دو بيماري و نيز اين نظريه که گوسفند به عنوان منبع ويروس و انتقال آن به گاو ايفاي نقش مي کند تاييد دارد.