مقاله بررسي سطح ASO در بيماران مشكوك به تب روماتيسمي در شهرستان زنجان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي زنجان از صفحه ۹۳ تا ۹۹ منتشر شده است.
نام: بررسي سطح ASO در بيماران مشكوك به تب روماتيسمي در شهرستان زنجان
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سطح ASO
مقاله تب روماتيسمي
مقاله زنجان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باغچه سرايي حميد
جناب آقای / سرکار خانم: اميني بهرام
جناب آقای / سرکار خانم: بيات منصور

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: تب روماتيسمي يكي از معضلات عمده كشورهاي در حال توسعه است در حالي كه در كشورهاي پيشرفته ميزان آن بسيار پايين مي باشد. امروزه در كشورهاي جهان سوم وضعيت اقتصادي، اجتماعي و بهداشتي در سطحي است كه زمينه را جهت ابتلا به اين بيماري فراهم مي كند، بنابراين يكي از عوامل كنترل اين بيماري در چنين جوامعي بهبود سطح بهداشتي و فرهنگي، اقتصادي در كنار پيشگيري و درمان آن مي باشد.
روش بررسي: براي ۴۰۰ نفر كه توسط پزشكان معاينه شده، مشكوك به تب روماتيسمي بودند و به آزمايشگاه ها ارجاع داده شده بودند، پرسشنامه اي از نظر جنس، سن، محل سكونت و سابقه فارنژيت تكميل گرديد. سپس خون گيري به عمل آمده و آزمايش ASO انجام شد.
يافته ها: بر اساس نتايج بدست آمده در اين تحقيق ۵۴ نفر از ۴۰۰ نفر بيمار مشكوك به تب روماتيسمي داراي تيترASO  مثبت بودند. تيتر ASO مثبت در روستاها ۱۹ درصد و در شهر ۱۱٫۶ درصد بود. تيتر ASO مثبت در زنان ۶۸٫۵ درصد و در مردان ۳۱٫۵ درصد بود. ۴۲٫۶ درصد از بيماران با ASO مثبت در گروه سني ۲۰ تا۲۹  و ۳۷ درصد در گروه سني۱۰  تا ۱۹ ساله قرار داشته اند. ۸۳٫۳ درصد افراد با تيتر ASO مثبت سابقه فارنژيت داشتند و ۱۶٫۷ درصد سابقه فارنژيت را به خاطر نداشتند.
نتيجه گيري: تعداد بيماران با تيترASO  مثبت در زنجان و روستاهاي اطراف آن در سطح نسبتا بالايي قرار دارد. نسبت افراد با تيتر ASO مثبت در روستاها بيشتر از شهرها بود، كه اين ممكن است به دليل پايين بودن شرايط اقتصادي و اجتماعي و بهداشتي باشد. افراد با ASO مثبت بيشتر در سنين دهه دوم و سوم زندگي بودند. در صورتي كه در بيشتر كشورها بين ۶ تا  15سالگي ASO مثبت را مي توان يافت كه به علت عدم درمان سريع و به موقع فارنژيت در دوران كودكي است.