مقاله بررسي سفرنامه ابن بطوطه از منظر ادبيات تطبيقي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در ادبيات تطبيقي (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۱۹ تا ۳۷ منتشر شده است.
نام: بررسي سفرنامه ابن بطوطه از منظر ادبيات تطبيقي
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ادبيات تطبيقي
مقاله سفرنامه
مقاله ابن بطوطه
مقاله ادبيات فولكلور
مقاله تصوير ادبي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پرويني خليل
جناب آقای / سرکار خانم: کنجوريان فرشته

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سفرنامه آيينه اي ا ست كه مي توان انعكاس تصوير زندگي اجتماعي، سياسي، اقتصادي، آداب و رسوم و باورها و اعتقادات، رفتار و كردار و فراز و نشيب هاي زندگي جوامع مختلف را در آن ديد، تصويري گويا و روشن و تا حدود زيادي خالي از غرض ورزي و ملاحظه.
از جمله اين سفرنامه ها، «سفرنامه ابن بطوطه» است كه سند گوياي بسياري از جوامع اسلامي و جوامع شرقي در قرن هشتم هجري است. اين جهانگرد پرشور مراكشي، ضمن سفر به سرزمين هاي مختلف، گزارشي جذاب، صادقانه و دقيق از چگونگي معيشت مردم، وضع شهرها، صنايع و توليدات، مدارس و خانقاه ها، راه و رسم دربارهاي مختلف، آداب و رسوم مذهبي مردم، عملكرد طبقات حاكم و… به دست مي دهد كه از ديدگاه ادبيات تطبيقي بسيار ارزشمند و حايز اهميت است، چرا كه در ادبيات تطبيقي، بررسي فرهنگ عامه (فولكلور) و تصوير آن از نگاه ديگران، يكي از محورهاي مهم شناخت ملت ها و مقايسه آنها با يكديگر است.
اين پژوهش به بررسي سفرنامه «ابن بطوطه» از ديدگاه ادبيات تطبيقي و بر اساس مكتب فرانسه مي پردازد، زيرا اين مكتب است كه به بررسي سفرنامه ها و تصوير يك كشور از ديدگاه ادبيات كشور ديگر اهتمام مي ورزد.