مقاله بررسي شدت ميدان هاي مغناطيسي و الكتريكي اطراف رايانه هاي مورد استفاده و تاثير آن بر سلامت كاربران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در سلامت كار ايران از صفحه ۱۲ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: بررسي شدت ميدان هاي مغناطيسي و الكتريكي اطراف رايانه هاي مورد استفاده و تاثير آن بر سلامت كاربران
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مانيتور
مقاله ميدانهاي مغناطيسي و الکتريکي
مقاله سندرم خستگي مزمن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رنجبريان محمد
جناب آقای / سرکار خانم: رضايي فرشيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: شدت ميدان هاي مغناطيسي و الكتريكي اطراف رايانه و تاثير آن بر سلامت كاربران مورد بررسي قرار داده شد.
روش بررسي: شدت ميدانهاي مغناطيسي و الكتريكي اطراف ۲۳۷ مانيتور به روش استاندارد Svensk توسط دستگاه الكترومغناطيس سنج ( HI 3603 ) در فواصل ۳۰، ۵۰ و۶۰ سانتي متر و همچنين در حالتهاي مختلف مانيتور (فعال، نيمه فعال و غير فعال) اندازه گيري گرديد.
يافته ها: شدت ميدان مغناطيسي و الكتريكي در فاصله ۳۰ سانتي متر تقريبا بيشتر و در فاصله ۵۰ سانتي متري مانيتورها در تمام موارد كمتر از استاندارد MA/m 20 ( MPRII و TCO ) و V/m 1 ( TCO ) بوده است.
شدت ميدانهاي مغناطيسي مانيتورهاي LCD در سمت عقب بيشتراز سایر جهت ها بود و بالعكس شدت ميدانهای مغناطيسي مانيتورهاي كاتدي درسمت جلو بيشتراز ساير جهت ها مشاهده گرديد.
تفاوت معني داري در شدت ميدانهاي الكتريكي و مغناطيسي مانيتورها در حالت فعال نسبت به نيمه فعال مشاهده نشد.
مقايسه علايم سندرم خستگي مزمن در بين گروه مورد و شاهد نشانگر شيوع بيشتر اكثر اين علايم مثل آبريزش از چشم، سوزش چشم و خستگي در گروه مورد نسبت به گروه شاهد بود.
نتيجه گيري: در هنگام خريد مانيتورها مي بايست به برچسب TCO توجه نمود و مي بايست از روشن نگهداشتن غيرضروري مانيتور براي كاهش معني دار ميدان مغناطيسي و الكتريكي اجتناب نمود.