مقاله بررسي شيوع بثورات پوستي و داروهاي ايجاد كننده آنها در ۱۱۰ بيمار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله علمي پزشكي جندي شاپور از صفحه ۴۳۱ تا ۴۳۶ منتشر شده است.
نام: بررسي شيوع بثورات پوستي و داروهاي ايجاد كننده آنها در ۱۱۰ بيمار
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بثورات
مقاله واکنش هاي پوستي دارويي
مقاله واكنش هاي حساسيتي پوستي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اميديان محمد
جناب آقای / سرکار خانم: شيخ داوودي نگار
جناب آقای / سرکار خانم: موسوي زهرابيگم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: واکنش مضر دارويي، طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني يک پاسخ به دارو است که زيان آور و غير عمد بوده و با مقدار طبيعي در انسان که براي پيشگيري، تشخيص يا درمان بيماري به کار مي رود اتفاق مي افتد. پوست شايع ترين ارگان گرفتار است که دامنه تظاهرات آن به صورت اکزانتم ماکولوپاپولار که شايع ترين نوع آن است تا کهير و با شيوع كمتر ولي شديد مثل پوستولوزيس اکزانتماتيک منتشره حاد، راش دارويي با ائوزينوفيلي و علايم سيستميک / سندرم هيپرسنسيتيويتي ناشي از دارو، سندرم استيون جانسون و نکروليز توکسيک اپيدرمي مي باشند. اريتمامولتي فرم و بثورات دارويي ثابت که کمتر شايع مي باشند. شيوع واکنش هاي دارويي بتدريج با افزايش چشمگير و روز افزون مصرف داروها رو به افزايش است. بنابراين شناخت اين واکنش ها و داروهاي مسبب آنها مي تواند در جهت تشخيص به موقع مصرف دارو و همچنين پيشگيري از بروز مجدد آنها موثر باشد. هدف، بررسي بثورات دارويي از نظر سن، جنس، نوع داروي مقصر و نوع راش ايجاد شده مي باشد.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت گذشته نگر و توصيفي روي بيماران بستري و سرپايي مبتلا به بثورات دارويي که در فاصله سال هاي ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ به بيمارستان امام خميني (ره) اهواز و يک مطب خصوصي مراجعه کرده بودند انجام شد.
يافته ها: در کل ۱۱۰ بيمار مبتلا به بئورات دارويي بودند که از اين تعداد ۷۰ نفر زن (۶۴ درصد) و ۴۰ نفر مرد (۳۶ درصد) بودند. شايع ترين سن درگيري دهه سوم (۳۰-۲۱ سال) بود. کمترين ميزان بروز در گروه سني كمتر از ۱۰ سال ديده شد.
نتيجه گيري: شايع ترين واکنش راش موربيلي فرم بود، شايع ترين داروي مسبب، آنتي بيوتيک ها بودند. بيشترين ميزان واکنش ها در فاصله کمتر از ۱ هفته از شروع درمان ايجاد شدند (۵۵٫۵ درصد).