مقاله بررسي شکاف بين نظر و عمل اخلاقي از ديدگاه ارسطو که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در انديشه ديني از صفحه ۱ تا ۲۸ منتشر شده است.
نام: بررسي شکاف بين نظر و عمل اخلاقي از ديدگاه ارسطو
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آکرسيا
مقاله ضعف اراده
مقاله ارسطو
مقاله عمل اخلاقي
مقاله معرفت اخلاقي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جوادي محسن
جناب آقای / سرکار خانم: صيادنژاد عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شکاف بين نظر و عمل اخلاقي (ضعف اراده اخلاقي)، يکي از مباحثي است که همواره مورد توجه مکاتب اخلاقي بوده است. يک نظام اخلاقي موفق علاوه بر ارايه دستورات اخلاقي، بايد متوجه موانع تحقق اين دستورات نيز باشد.
اين بحث در فلسفه اخلاق ارسطو تحت عنوان آکرسيا مطرح شده است که ناظر به بحث اتحاد معرفت و فضيلت افلاطون است. در ديدگاه سقراط و افلاطون، علت موثر بر عمل، صرفا معرفت است، به گونه اي که هيچ علتي در مقابل معرفت روشن نمي تواند مانع عمل شود.
ارسطو با قبول تاثير معرفت بر عمل اخلاقي، بر اين عقيده بود که ميل و نفس انساني اين توانايي را دارد که گاه به رغم معرفت و حتي معرفتي روشن، مانعي را بر سر راه عمل اخلاقي ايجاد نمايد. او براي تحقق عمل، چندين علت را به صورت پراکنده در نظريه هاي اخلاقي خود بر مي شمرد و مباني عمل را در امور متعدد جست و جو مي نمايد.
از نظر ارسطو، اميال، که از تخيل نفس ناپرهيزگاري برخاسته اند، اين امکان را دارند که گاه شرايطي ايجاد نمايند تا انسان دست به عملي برخلاف علم و شناخت عقلاني خود بزند. در چنين شرايطي که انسان با علم به فضيلت بودن يک عمل برخلاف آن رفتار مي کند، مي شود چنين گفت که علم انسان به فراموشي سپرده شده است. ارسطو اين ضعف اخلاقي را به وجود ميل و شوق در انسان نسبت مي دهد،‌ امري که با مقابله با آن، عمل اخلاقي تحقق پيدا مي کند.