مقاله بررسي عوارض درمان شکستگي هاي گردن فمور به روش فيکساسيون داخلي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در مجله دانشگاه علوم پزشكي ارتش جمهوري اسلامي ايران (annals of military and health sciences research) از صفحه ۲۲۵ تا ۲۳۱ منتشر شده است.
نام: بررسي عوارض درمان شکستگي هاي گردن فمور به روش فيکساسيون داخلي
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گردن فمور
مقاله فيکساسيون داخلي
مقاله عوارض
مقاله شکستگي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مقتدايي مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: ملك پور سيروس
جناب آقای / سرکار خانم: شهيم شهرام
جناب آقای / سرکار خانم: شمس الديني عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: زنگي مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: اكبريان احسان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: با توجه به شيوع رو به گسترش شکستگي هاي گردن فمور، عوارض زياد اين شکستگي و نبودن مطالعات کافي در کشور در مورد عوارض درمان فيکساسيون داخلي تصميم به انجام اين مطالعه گرفتيم.
موارد و روش ها: در اين مطالعه مشاهده اي و مقطعي، ۸۰ بيمار مبتلا به شکستگي گردن فمور که در بيمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در فاصله سالهاي ۸۵۱۳ – ۱۳۸۰ تحت عمل جراحي به روش فيکساسيون داخلي قرار گرفته بودند، وارد مطالعه شدند. شرط ورود اين بيماران براي شرکت در مطالعه، گذشت حداقل يکسال از زمان عمل جراحي به روش فوق بود.
يافته ها: در مجموع ۲۹ بيمار (۳۶٫۳%) حداقل به يکي از عوارض دچار شده بودند. ۱۹ بيمار (۲۳٫۸%) نکروز آواسکولر (AVN) 12 بيمار (۱۵%) عدم جوش خوردگي ((Non-Union، ۳ بيمار (۳٫۷۵%) عفونت و ۲۸ بيمار (۳۵%) درد و لنگش پيدا کرده بودند. عوارض در شکستگي Base کمتر و در شکستگي هاي Sub capital و Tran cervical بيشتر بود (P=0.016). ميزان بروز عوارض در بيماران با شکستگي همراه با جابجايي بيشتر از موارد بدون جابجايي بود (P=0.001). ميزان عوارض با کاهش کيفيت جااندازي و فيکساسيون بيشتر شد (P<0.001).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج مطالعه حاضر و ساير مطالعات توجه بيشتر در کيفيت جااندازي و فيکساسيون توصيه مي گردد. همچنين در گروه شکستگي همراه با جابجايي عوارض بيشتر بوده و عمل جراحي آرتروپلاستي مفصل هيپ در بيماران بالاتر از ۶۵ سال بايد مد نظر قرار گيرد.