مقاله بررسي عوامل خطر مرگ و مير پريناتال در بيمارستان طالقاني اراك که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۵۶ تا ۶۱ منتشر شده است.
نام: بررسي عوامل خطر مرگ و مير پريناتال در بيمارستان طالقاني اراك
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خاتمي دوست فروزان
جناب آقای / سرکار خانم: وكيليان كتايون
جناب آقای / سرکار خانم: فتاحي بيات غلامعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه: هر ساله قريب به ۶ ميليون كودك در دوره پريناتال از بين مي روند كه ۹۸% از اين موارد در كشورهاي در حال توسعه به وقوع مي پيوندد [۲ و ۱]. ۱٫۳ از اين مرگ وميرها در طي زايمان صورت مي گيرد در حالي كه مي توان به طور موثري از اين مرگ ها پيشگيري نمود [۴ و ۳].
روش کار: اين پژوهش به صورت مورد- شاهدي انجام شد، طي آن ۱۸۰۰ مادر بارداربا سن بارداري بالاي ۲۸ هفته، كه جهت زايمان به بيمارستان مراجعه كرده بودند، به صورت تصادفي انتخاب و مورد بررسي قرار گرفتند، اطلاعات لازم توسط پرسشنامه و مصاحبه جمع آوري شد و نمونه ها تا يك هفته پس از زايمان مورد پيگيري قرار گرفته و موارد مرگ نوزادان در بين آنان ثبت و سپس عوامل خطر مرگ ومير پريناتال در دو گروه مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: سن مادر (P<0001)، مراقبت هاي دوران بارداري (P<0001)، سوابق طبي در بارداري (P<0.03)، كم خوني (P<0001)، سابقه سقط (P<0.05)، عوارض حاملگي فعلي و عوارض زايماني (P<0001)، و عوامل خطر نوزادي (وزن، سن هنگام تولد، و جنس نوزاد)، موثرترين عوامل خطر مرگ و مير پريناتال در جمعيت مورد بررسي مي باشند.
نتيجه گيري: بنابر نتايج به دست آمده مشاهده مي شود براي كاهش مرگ و مير پريناتال مي بايست اقدامات پيشگيرانه و مراقبتي را از پيش از تولد و حتي پيش از لقاح آغاز نمود و به اين منظور: حمايت از برنامه ريزي جهت توسعه مراكز زايماني و دسترسي به نيروهاي ورزيده جهت به حداقل رساندن مخاطرات حين زايمان، توسعه مراكز مراقبت هاي ويژه نوزادان (NICU)، ارتقا و گسترش مراقبت هاي دوران بارداري جهت ارتقاي سلامتي جنين، و توسعه برنامه هاي فاصله گذاري پيشنهاد مي شود.