مقاله بررسي عوامل فرهنگي – اجتماعي رفتار هيجاني تماشاگران فوتبال که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در پژوهش نامه علوم اجتماعي از صفحه ۱۱۷ تا ۱۴۰ منتشر شده است.
نام: بررسي عوامل فرهنگي – اجتماعي رفتار هيجاني تماشاگران فوتبال
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فوتبال
مقاله تماشاگران
مقاله هيجان
مقاله خشونت
مقاله ونداليسم و داوري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: وثوقي منصور
جناب آقای / سرکار خانم: خسروي نژاد محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نتايج اين پژوهش و تحقيقات پيشين بر جواني جمعيت تماشاگران فوتبال تاکيد دارد بنابراين قبل از هرچيز بايد جوان و دنياي او را شناخت. دنيايي پر رمز و راز و پر شور و نشاط و سرشار از بيم و اميد. تحقيق حاضر روزنه اي است براي نگاه به دنياي جوان.
با توجه به هدف كلي تحقيق که بررسي عوامل فرهنگي اجتماعي رفتار هيجاني تماشاگران فوتبال مي باشد، براي يافتن عوامل موثر بر اين رفتار و بر اساس متغيرهاي فرض شده تحقيق، به ورزشگاه آزادي مراجعه و علاوه بر ثبت مشاهدات با استفاده از روش پيمايشي از حدود ۴۴۰ نفر از افرادي که براي تماشاي بازي فوتبال دو تيم صبا و پيروزي در تاريخ ۶/۶/۱۳۸۸ به ورزشگاه آزادي آمده بودند، به وسيله پرسش نامه، اطلاعات لازم جمع آوري گرديد و پس از حذف پرسش نامه هاي مخدوش در نهايت ۴۲۰ پرسش نامه مورد بررسي و تحليل قرار گرفت. رفتار غيراخلاقي مربيان، عملکرد نامناسب مديران باشگاه، عملکرد نامناسب ليدرها، رفتار پرخاشگرانه گروه هاي ونداليست، قضاوت نادرست داور، همچنين عدم رضايت از امکانت رفاهي استاديوم فوتبال و شرايط بحران هاي سياسي از عوامل موثر بر رفتار خشونت آميز – به عنوان مهم ترين هيجان منفي – تماشاگران فوتبال شناحته شد. چند ويژگي اقتصادي – اجتماعي و جمعيتي موثر بر رفتار هيجاني شديد تماشاگران مانند سن و شغل از ديگر يافته هاي اين تحقيق مي باشد.