مقاله بررسي فراواني حضور اووسيست هاي كريپتوسپوريديوم (Cryptosporidium spp. Oocysts) در مدفوع گوساله هاي زير يك ماه مبتلا به اسهال در شهرستان ياسوج که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۸ در پژوهش هاي باليني دام هاي بزرگ (دامپزشكي) از صفحه ۱۷ تا ۲۲ منتشر شده است.
نام: بررسي فراواني حضور اووسيست هاي كريپتوسپوريديوم (Cryptosporidium spp. Oocysts) در مدفوع گوساله هاي زير يك ماه مبتلا به اسهال در شهرستان ياسوج
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کريپتوسپوريديم
مقاله کريپتوسپوريديوز
مقاله گوساله
مقاله اسهال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باغبان فرشاد
جناب آقای / سرکار خانم: مرادي مفرد محمدعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کريپتوسپوريديوز يکي از مهمترين بيماريهاي زئونوز و تک ياخته اي است که باعث اسهال در گوساله ها مي شود. در ميان گونه هاي مختلف کريپتوسپوريديوم، کريپتوسپوريديوم پارووم (C.Parvum) در گوساله هاي تازه بدنيا آمده اهميت زيادي داشته و در سرتاسر دنيا يافت ميشود. در اين بررسي مدفوع ۸۰ راس گوساله زير يک ماه، مبتلا به اسهال، جهت حضور اووسيستهاي کريپتوسپوريديوم به روش رنگ آميزي زيل – نيلسن تغيير يافته مورد آزمايش قرار گرفتند که ۳۷ مورد (۴۶٫۲۵%) مثبت بودند. درصد آلودگي در ميان سه نژاد اصيل، دورگ و بومي بترتيب ۴۸٫۸%، ۴۴٫۱% و ۳۳٫۳% و درصد آلودگي در گوساله هاي زير ۱۰ روز (۶۰%)، گوساله هاي ۱۹-۱۰ روز (۵۳٫۸%) و گوساله هاي ۳۰-۲۰ (۴۳٫۵%) تعيين گرديد.