مقاله بررسي فراواني همزماني سرويسيت کلاميديايي با واژينوز باکتريايي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در مجله دانشگاه علوم پزشكي قم از صفحه ۳ تا ۶ منتشر شده است.
نام: بررسي فراواني همزماني سرويسيت کلاميديايي با واژينوز باکتريايي
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلاميدياي عامل تراخم
مقاله گاردنلا واژيناليس
مقاله سرويسيت
مقاله واژينوز باکتريايي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گنجي ليلا
جناب آقای / سرکار خانم: فروهش تهراني هما
جناب آقای / سرکار خانم: مظفري نورامير
جناب آقای / سرکار خانم: اكبريان عبدالرسول
جناب آقای / سرکار خانم: يونسي سارنگ
جناب آقای / سرکار خانم: غلمان محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: از بين رفتن تعادل باکتري هاي فلور طبيعي واژن زنان در اثر تکثير و جايگزيني برخي از باکتري ها، منجر به واژينوز باکتريايي مي شود. عدم درمان بيماري مي تواند موجب سقط جنين، افزايش احتمال ابتلا به ايدز و ساير عوامل بيماريزاي منتقله از طريق جنسي گردد. همچنين سرويسيت توسط عوامل متعددي از جمله کلاميديا تراکوماتيس ايجاد شده و در %۷۰ موارد بدون علامت است. عدم درمان سرويسيت کلاميديايي منجر به سالپنژيت، بيماري التهابي لگني، نازايي به دليل فاکتور لوله، حاملگي خارج رحمي و سندرم دردهاي لگني مي شود. اين مطالعه با هدف تعيين فراواني سرويسيت کلاميديايي با واژينوز باکتريايي همزمان صورت گرفت.
روش بررسي: اين مطالعه بر روي ۱۳۷ بيمار مبتلا به سرويسيت مراجعه کننده به درمانگاه زنان بيمارستان رسول اکرم و آزمايشگاه تشخيص طبي نيلو صورت گرفت. براي بررسي آنتي بادي اختصاصي ضد کلاميديا در سرم از روش ميکروايمونوفلوئورسانس و از روش رنگ آميزي گرم جهت تشخيص واژينوز باکتريايي استفاده شد.
يافته ها: در اين بررسي با استفاده از روش ميکروايمونوفلوئورسانس، در ۱۰ بيمار (%۷٫۳) آنتي بادي IgG بر عليه کلاميديا تراکوماتيس تشخيص داده شد که از آن ميان ۳ بيمار (%۲٫۲) داراي آنتي بادي IgM نيز بودند. گاردنرلا واژيناليس به عنوان عامل ايجادکننده واژينوز در ۶ بيمار (%۴٫۷) مشاهده گرديد. همزماني عفونت واژينوز باکتريايي و کلاميديا تراکوماتيس در ۳ مورد (%۳۰) وجود داشت.
نتيجه گيري: با توجه به اينکه ابتلا به واژينوز باکتريايي زمينه را براي ايجاد سرويسيت و مزمن شدن آن فراهم مي سازد و از طرفي، به علت تشابه علايم کلينيکي دو عفونت فوق، اين همزماني اغلب موجب ناديده گرفتن (پوشيده ماندن) عفونت کلاميديايي مي شود. لذا لازم است در موارد واژينوز باکتريايي ساير عوامل عفوني نيز بررسي گردد.