مقاله بررسي فراواني و علل شکايات بيماران از دندانپزشکان عمومي در سطح شهر تهران در سال هاي ۱۳۸۶ـ ۱۳۸۲ به سازمان نظام پزشکي قانوني تهران در ارتباط با درمان هاي جراحي دهان و فک و صورت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در تحقيق در علوم دندانپزشكي از صفحه ۹ تا ۱۴ منتشر شده است.
نام: بررسي فراواني و علل شکايات بيماران از دندانپزشکان عمومي در سطح شهر تهران در سال هاي ۱۳۸۶ـ ۱۳۸۲ به سازمان نظام پزشکي قانوني تهران در ارتباط با درمان هاي جراحي دهان و فک و صورت
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شكايات بيماران از دندانپزشكان
مقاله سازمان پزشكي قانوني
مقاله درمان هاي جراحي فك و صورت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جعفري سيدمهدي
جناب آقای / سرکار خانم: آراد حسين
جناب آقای / سرکار خانم: تقوي زهراسادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: از آنجا که اين طرح تحقيقاتي يک مطالعه توصيفي بوده و همچنين يک مطالعه کاربردي جهت جامعه به شمار مي رود مي تواند رهگشاي بسياري از مطالعات تحليلي در اين زمينه باشد. تاکنون تحقيقات جامع و کاملي در محدوده مکاني مورد نظر ما صورت نگرفته و کمبود اطلاعات در اين زمينه محسوس مي باشد. اين تحقيق مي تواند ضمن روشن نمودن وضعيت موجود درخصوص تعداد و نحوه پرونده هاي مطرح شده در سازمان پزشکي قانوني، اهميت آگاهي از علم حقوق پزشکي و مسووليتي که به عهده پزشک معالج قرار مي گيرد را روشن نمايد.
مواد و روش ها: با مراجعه به مرکز کميسيون پزشکي قانوني استان تهران و بررسي پرونده هاي شکايت بيماران طي سال هاي ۸۶-۸۲ (و تکميل فرم هاي مربوط به بيماران) و مطالعه دقيق پرونده ها و بررسي شکايت بيماران از دندانپزشکان طي پروسه هاي جراحي، اطلاعات به دست آمده جمع آوري شده و سپس تحت بررسي و مطالعه دقيق قرار گرفت.
يافته ها: از ميان ۵۷ پرونده اي که از سال ۸۶ -۸۲ در ارتباط با درمان هاي جراحي دهان و فک و صورت در سازمان کميسيون پزشکي قانوني تهران ثبت شده بود اکثر شکايات (۸۴ درصد) از دندانپزشکان مرد بوده است. از اين ميان (۱۲٫۳ درصد) به علت شکستگي فک در حين درمان، (۱۰٫۵ درصد) به علت بي حسي فک ناشي از درمان، (۷ درصد) به علت باز شدن سينوس در حين درمان، (۵٫۳ درصد) به علت وارد شدن دندان به سينوس، ( ۱۲٫۳درصد) به علت آبسه و عفونت فک ناشي از درمان، ( ۲۱٫۱درصد) اشتباهي کشيدن دندان، ( ۸٫۸درصد) عدم تهيه کليشه راديوگرافي قبل از کار، ( ۳٫۵درصد) خونريزي بعد از جراحي، ( ۷درصد) صدمه به دندان مجاور، ( ۵٫۳درصد) شکستن توبروزيته، ( ۱۴درصد) درد بعد از کشيدن دندان و در نهايت ( ۸٫۸درصد) به علت شکست ايمپلنت بوده است.
بر طبق نظريه کميسيون پزشکي قانوني (۳۳ درصد) اين شکايات تبرئه شدند و (۶۷ درصد) محکوم شدند.
نتيجه گيري: گزارشات واصله از سازمان پزشکي قانوني، مراجعات افراد جهت رسيدگي به مشکلات مراجعين و عدم رضايت درماني در سال هاي اخير افزايش داشته است. جالب ترين و قابل بحث ترين تصميمات کميسيون ها اين بود که تقريبا در ۱٫۳ مواردي که دندان هاي مولر بالا در حين خروج وارد فضاي سينوس فکي شدند دندانپزشک مربوطه تبرئه شده و در حدود ۸۵ درصد از موارد بي حسي منجر به محکوميت دندانپزشک شده که به نظر مي رسد از نظر علمي قابل بحث است. همچنين در حدود ۸۴ درصد از موارد شکستگي فک و بي حسي فک، علت خطاي دندانپزشک عدم مهارت و انتخاب ناصحيح بيمار بوده است. لازم به ذکر است که اکثر شکستگي هاي فک و بي حسي هاي فک در منديبل رخ داده بود. در صورت درد بعد از کشيدن دندان احتمال محکوميت صفر است.