مقاله بررسي فرايند انتشار حرارت و توسعه گراديان دما در چوب طي خشک شدن، مطالعه موردي: راش (Fagus orientalis) و نوئل (Picea abies) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۹ در تحقيقات علوم چوب و کاغذ ايران از صفحه ۲۳۴ تا ۲۴۷ منتشر شده است.
نام: بررسي فرايند انتشار حرارت و توسعه گراديان دما در چوب طي خشک شدن، مطالعه موردي: راش (Fagus orientalis) و نوئل (Picea abies)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انتقال حرارت
مقاله گراديان دما
مقاله خشک کردن
مقاله نوئل
مقاله راش

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طارميان اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: سپهر امير

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فرآيند انتشار حرارت در سه جهت ارتوتروپ و توسعه گراديان دما در گونه هاي چوبي راش (orientalisFagus) و نوئل(Picea abies)  طي خشک شدن بررسي شد. براي اين منظور و با توجه به کم بودن ظرفيت خشک کن از تخته هاي مماسي کوچک به ابعاد (L×R×T) 80×۲۵×۴۰ ميليمتر استفاده شد. سپس، تخته ها در در دماي خشک ۶۰ درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي ۵۰ درصد خشک شدند. براي محدود کردن انتشارحرارت در يک راستا و اندازه گيري انتقال حرارت در يک جهت تخته، پنج سطح از شش سطح تخته ها با فويل آلمينيومي آغشته با رزين پلي اورتان اندود شد و سپس از يک پلاستوفوم با ضخامت ۵۰ ميليمتر به عنوان عايق حرارت بر روي تخته ها استفاده شد. براي اندازه گيري دما با ترموکوپل، سوراخهايي به قطر يک ميليمتر در فواصل معين در تخته ها ايجاد شد. نتايج نشان داد که دماي هر دو گونه چوبي طي خشک شدن به تدريج افزايش يافته تا وقتي که به دماي تر برسد. سپس، در اين دما باقي ميماند تا وقتي که رطوبت چوب وارد دامنه هيگروسکپيک شود. همچنين، گراديان دما در هر دو گونه چوب الگوي مشابهي داشت، به اين ترتيب که دماي لايه سطحي تخته ها تا دما ي خشک ۶۰ درجه سانتيگراد افزايش يافت، ولي دماي مغز تخته ها تا پايان عمليات خشک شدن درحد دماي تر (۴۸ – ۵۲ درجه سانتیگراد) باقي ماند.