مقاله بررسي فرايند تحديد نفوذ سازمان روحانيت شيعه در عصر رضاشاه پهلوي (عنوان عربي: دراسة عملية تحديد نفوذ مؤسسة علماء الدين الشيعة في عصر رضا شاه بهلوي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در شيعه شناسي از صفحه ۳۹ تا ۶۷ منتشر شده است.
نام: بررسي فرايند تحديد نفوذ سازمان روحانيت شيعه در عصر رضاشاه پهلوي (عنوان عربي: دراسة عملية تحديد نفوذ مؤسسة علماء الدين الشيعة في عصر رضا شاه بهلوي)
این مقاله دارای ۲۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سازمان روحانيت شيعه
مقاله رضاشاه
مقاله نوسازي
مقاله سكولاريسم (کليدواژه عربي: مؤسسة علماء الدين الشيعة
مقاله رضا شاه
مقاله التجديد
مقاله السكولارية)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تقي زاده داوري محمود
جناب آقای / سرکار خانم: بابايي اميد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
رضاخان، براي تثبيت خود و ايجاد حكومتي عاري از نفوذ مذهب و روحانيان ـ الهام گرفته از غرب به خصوص آتاتورك در تركيه ـ اقداماتي انجام داد. هرچند نوسازي در اين دوره ـ كه با الگوي مدرنيسم غربي مطابقت داردـ به صورت ناقص و نيم بند انجام شد، اما ثمره مهم آن، يعني سكولاريسم پيگيري شد و تا حد قابل ملاحظه اي اجرا شد. در اين راستا سازمان روحانيت شيعه به عنوان يک نهاد ديني در معرض تحديد و حذف از صحنه اجتماع قرار گرفت؛ تا جايي كه اعضاي اين سازمان به صحنه رويارويي مستقيم با مصداق هاي نوگرايي عصر رضاشاه كشيده شدند. اين مقاله تلاشي در پاسخ به اين سوال اساسي است كه اصلاحات و سياست هاي نوگرايانه رضاشاه چه تاثيري بر قدرت و نفوذ سازمان روحانيت شيعه در جامعه ايران داشته است؟ به نظر نگارنده رضاشاه با نوسازي ارتش و نظام اداري، نظام قضايي، نظام آموزشي و سازمان اوقاف حکومت خود، باعث كاهش چشمگير نفوذ و قدرت روحانيت شيعه در سالهاي ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۰ شد.