مقاله بررسي قدرت پرينت کاغذي راديوگرافي ديجيتال داخل دهاني در تشخيص پوسيدگي هاي دنداني عاجي پروگزيمال که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در تحقيق در علوم دندانپزشكي از صفحه ۲۵ تا ۳۳ منتشر شده است.
نام: بررسي قدرت پرينت کاغذي راديوگرافي ديجيتال داخل دهاني در تشخيص پوسيدگي هاي دنداني عاجي پروگزيمال
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تشخيص پوسيدگي سطوح پروگزيمال
مقاله راديوگرافي ديجيتال
مقاله پرينت کاغذي راديوگرافي ديجيتال
مقاله Teleradiography

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرعلي زاده ساندرا
جناب آقای / سرکار خانم: صدري دنيا
جناب آقای / سرکار خانم: خليفه ساره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: هدف از اين تحقيق تعيين قدرت تشخيص پرينت کاغذي راديوگرافي ديجيتال و راديوگرافي ديجيتال original نسبت به روش هيستولوژيک در تشخيص پوسيدگي هاي عاجي پروگزيمال دندان بود.
مواد و روش ها: دندان هاي پرمولر خارج شده بدون پوسيدگي باليني انتخاب شدند و تحقيق به روش تشخيصي روي تعداد ۳۲۰ نمونه انجام گرفت. از نمونه ها به دو روش راديوگرافي تهيه شد. (۱ راديوگرافي ديجيتال original بوسيله نرم افزارCygnus media Ritter ، CCD، Intra oral digital sensor  (2 پرينت کاغذي راديوگرافي هاي ديجيتال مذکور. ابتدا با نرم افزار Dr Suni راديوگرافي ها در سايز مورد نظر (فيلم راديوگرافي معمولي) تنظيم شدند سپس با پرينتر HP Color Laser Jet 1600 روي کاغذ A4،Double A  با کيفيت dpi 2400 چاپ شدند و ۴ نفر راديولوژيست دهان و فک و صورت در دو مرحله راديوگرافي هاي original و پرينت هاي کاغذي را بررسي کردند و در ۵ رتبه از نظر وجود پوسيدگي پروگزيمال طبقه بندي نمودند. مقاطع ميکرسکوپي به عنوان Gold standard براي تشخيص پوسيدگي ها تهيه و توسط پاتولوژيست دهان و فک و صورت بررسي شدند و N.P.P و P.P.S اين دو روش نسبت به هيستولوژيک تعيين شد.
يافته ها: تحقيق روي تعداد ۳۲۰ دندان که نيمي آنها دارا و نصف ديگر فاقد پوسيدگي بودند انجام گرفت.  P.P.V روش ها به ترتيب ۸۵٫۹ و ۹۱٫۷ درصد و ارزش N.P.V به ترتيب ۷۴٫۶ و ۷۱٫۴ درصد بود (P< 0.9)
نتيجه گيري: پرينت کاغذي از نظر تشخيصي کيفيتي تقريبا «مشابه راديوگرافي ديجيتال original دارد و مي توان از آن به عنوان ابزار انتقال راديوگرافي ديجيتال استفاده نمود.