مقاله بررسي كاركردهاي مناطق شهري (مورد مطالعه شهر كرج) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در نگرش هاي نو در جغرافياي انساني (جعرافياي انساني) از صفحه ۱۲۳ تا ۱۳۶ منتشر شده است.
نام: بررسي كاركردهاي مناطق شهري (مورد مطالعه شهر كرج)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كاركردهاي شهري
مقاله فعاليت هاي اقتصادي
مقاله اجتماعي
مقاله فرهنگي
مقاله خدماتي
مقاله اكولوژي شهري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرهودي رحمت اله
جناب آقای / سرکار خانم: مداحي ژيلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مهم ترين عامل در كاربري اراضي تقسيم (مكان و فضا) است، بنابراين كاربري اراضي شهري مجموعه اي هدف مند از فعاليت هايي است كه محيط مصنوع را سامان مي بخشد، تقسيم ناعادلانه كاربري مهم ترين مساله كه ذهن همه را به خود مشغول كرده است فلذا مي توان كاربري مسكوني در شهر كرج، كه بيشترين كاربري را به خود اختصاص داده است در حدود ۳۰٫۱ درصد سهم سرانه مي باشد و سرانه خدماتي ۲۸٫۲ درصد مي باشد كه با كمبود فضاي سبز و تجاري برخورد مي كنيم، اختصاص نامناسب اراضي به كاربرهاي مختلف و سرانه هاي نامناسب در طرح هاي مصوب نيز از مشكلات اين طرح ها مي باشد. چنانچه در طرح هاي مصوب كرج عدم تقسيم عادلانه كاربريها بر روي اراضي مالكين ديده مي شود، و در نهايت مساله تغيير زمينهاي كشاورزي به كاربري مسكوني از مهمترين مقوله هاي شهري مطرح در كرج مي باشد و كمبود فضاي سبز در كرج به طور جدي مشاهده مي گردد و اگر ميزان فضاي سبز موجود را بر تعداد واقعي كرج تقسيم كنيم رقمي به دست خواهد آمد كه احساس كوير بودن كرج را به انسان تقديم مي كند.
و بطور کلي بيش از حد متعارف کاربري هاي مسکوني باعث عدم تعادل در انواع کاربري ها و بدين ترتيب مشکلات فراواني را باعث گرديده است.
شهر مجموعه اي از عوامل طبيعي، اجتماعي و محيط هاي ساخته شده توسط انسان است که در آن جمعيت ساکن متمرکز شده اند و شهرنشيني يکي از اقسام نحوه زندگي بشر بر سطح زمين و به عنوان استقرار ثابت بشر در محيط زيست است.
لذا از آنجا که شهر براي زماني طولاني کانون تمدن به شمار مي رفته عجيب نخواهد بود، اگر پديده شهر و شهرنشيني به طور عميق مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد فرآيند شهرنشيني در ايران سابقه اي طولاني دارد و فلات ايران جز اولين نقاط کره زمين است که شهر نشيني را تجربه نموده ولي شهر نشيني در قرون معاصر در ايران شکل تازه و ويژه اي دارد که پيامد هاي زيادي را در بر داشته است که از جمله اين پيامدها مهاجرت هاي بي رويه از روستاها به شهرها مي باشد.
شهر کرج به دليل ويژگي مکاني خود و مجاور بودنش با تهران با شيوه خاصي  از شهرنشيني مواجه گرديده است، پديده سريع و در مدت ۳-۲ دهه اخير چنان نمودي پيدا کرده که قابل تامل، بحث و بررسي علمي مي باشد.