مقاله بررسي لزوم احداث شهر جديد در اطراف شهر کرمانشاه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در نگرش هاي نو در جغرافياي انساني (جعرافياي انساني) از صفحه ۹۷ تا ۱۰۷ منتشر شده است.
نام: بررسي لزوم احداث شهر جديد در اطراف شهر کرمانشاه
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شهرنشيني
مقاله شهرجديد
مقاله مکانيابي شهر جديد
مقاله شهر کرمانشاه
مقاله روش رياضي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شمس مجيد
جناب آقای / سرکار خانم: ملك حسيني اميد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
رشد شتابان شهرنشيني در دهه هاي اخير، به ويژه در کشورهاي در حال توسعه و از جمله ايران، موجب افزايش جمعيت شهرها مخصوصا شهرهاي بزرگ شده است. اين امر مشکلات و کمبودهايي را براي جمعيت شهرنشين در زمينه هاي مسکن، خدمات، سرانه هاي آموزشي، بهداشتي و… موجب شده است. يکي از راه حل ها براي مرتفع ساختن اين مشکل، احداث شهرهاي جديد است که در ايران از اواخر دهه ۱۳۶۰ در اطراف شهرهاي بزرگ به اجرا در آمده است .
شهر کرمانشاه، نهمين شهر پرجمعيت ايران و دومين شهر پر جمعيت در غرب کشور، پس از تبريز است که بر اثر رشد طبيعي جمعيت و مهاجرت هاي شديد روستايي و شهري به اين شهر، به خصوص مهاجرين جنگ تحميلي در طول دهه ۱۳۶۰، جمعيت آن هم چنان رو به افزايش است و پيش بيني مي شود طي دو دهه آينده از مرز يک ميليون نفر خواهد گذشت. از طرفي محدوديت هاي انساني و طبيعي، مانند تاسيسات شهري و ناهمواري ها، موانعي براي گسترش فيزيکي شهر در آينده هستند. بنابراين احداث شهر جديد در فاصله اي مناسب از شهر کرمانشاه، به عنوان يکي از بهترين راه حل ها جهت توزيع مناسب جمعيت و دسترسي به خدمات پيشنهاد مي شود.