مقاله بررسي محورهاي اصلي و شيوه گسترش روايت در كليدر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در شعر پژوهي (بوستان ادب – علوم اجتماعي و انساني ) از صفحه ۹۱ تا ۱۰۶ منتشر شده است.
نام: بررسي محورهاي اصلي و شيوه گسترش روايت در كليدر
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كليدر
مقاله ساختار
مقاله محور داستاني
مقاله روايت
مقاله محمود دولت آبادي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسنلي كاووس
جناب آقای / سرکار خانم: مجرد ساناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
رمان كليدر شاهكار ده جلدي محمود دولت آبادي است كه در گستره آن شخصيت ها و سرگذشت هاي متعدد حضور مي يابند وجريان رمان را پيش مي برند. كليدر رماني تودرتو است كه در زنجيره اي از كنش ها و واكنش ها پديد آمده است، و نويسنده با تقسيم بندي كتاب در قالب بخش ها وپاره هاي شماره گذاري شده، هر يك از داستان ها را به طور جداگانه پيش مي برد.
كليدر داراي سه محور داستاني نسبتا مجزاست: محور زندگي گل محمد، محور زندگي افراد روستاي قلعه چمن و محور زندگي نادعلي. پيوند اين سه محور را تنها در عواملي چون زمان، مكان و زبان روايت گونه داستان مي توان جست و جو كرد. و در نتيجه منطق «وحدت موضوع» در محورهاي سه گانه غايب مي نمايد. شيوه گسترش داستان ها در كليدر بر اساس تقابل افراد داستاني است. اين تقابل ها با ايجاد حوزه هاي كنش و واكنش، باعث گسترش طرح داستان مي شوند. در اين حوزه ها معمولا سه شخصيت يا وضعيت به عنوان واحدهاي پايه مشاركت دارند و اصلي ترين انگيزه هاي تقابل در اين اثر دو موضوع عشق و مبارزه است.