مقاله بررسي مساله تصدي زن بر مقام رياست جمهوري در جمهوري اسلامي ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در پژوهشنامه علوم سياسي از صفحه ۱۴۹ تا ۱۷۴ منتشر شده است.
نام: بررسي مساله تصدي زن بر مقام رياست جمهوري در جمهوري اسلامي ايران
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زن
مقاله مشارکت سياسي
مقاله تصدي مسووليت رياست جمهوري
مقاله قانون اساسي
مقاله فقه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبايي سيدمحمدصادق
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمي وحيد
جناب آقای / سرکار خانم: پشمي منير

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يکي از حقوق اساسي زنان، حضور در عرصه مشارکت هاي سياسي – اجتماعي و احراز مديريت هاي خرد و کلان است. خوشبختانه در نظام جمهوري اسلامي ايران، زنان توانسته اند با اثبات توانايي ها و شايستگي هاي خود به بسياري از اين مناصب دست پيدا کنند. در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، زنان از جهت مشارکت و تصدي مناصب و مسووليت هاي سياسي – اجتماعي، همسنگ مردان از حق راي و انتخاب و نيز حق نامزدي و انتخاب شدن برخوردار شده اند اما آن گونه که از ظاهر اصل ۱۱۵ قانون اساسي بر مي آيد، در تصدي پست مهم و حساس رياست جمهوري به عنوان عالي ترين مقام رسمي کشور پس از مقام رهبري، جنسيت دخالت داده شده و از اين رو زنان نمي توانند عهده دار آن شوند، که اين برداشت از اصل ۱۱۵ بيشتر بر پايه باورهاي ديني و موازين فقهي مي باشد.
در مقاله حاضر به بررسي فقهي اين موضوع پرداخته و با مطالعه ادله منع زن از عهده داري رياست دولت و بررسي دقيق ديدگاه قانون اساسي، طي دو بخش ضمن تاييد صلاحيت بانوان و زدودن پندارهاي غلط، به چگونگي ايجاد زمينه براي حضور و مشارکت زنان توانمند در اين عرصه، مي پردازيم.