مقاله بررسي مشخصات کليدي کشته شدگان توسط انفجار مين هاي فراموش شده طي سالهاي ۱۳۷۳ لغايت ۱۳۸۵ در استان ايلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در مجله دانشگاه علوم پزشكي ارتش جمهوري اسلامي ايران (annals of military and health sciences research) از صفحه ۱۷۱ تا ۱۷۵ منتشر شده است.
نام: بررسي مشخصات کليدي کشته شدگان توسط انفجار مين هاي فراموش شده طي سالهاي ۱۳۷۳ لغايت ۱۳۸۵ در استان ايلام
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انفجار مين
مقاله مين فراموش شده
مقاله انفجار مهمات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آستركي پيمان
جناب آقای / سرکار خانم: احدي مريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: مين اسلحه جنگي است که به دليل قرارگيري در زير خاک از ديد پنهان شده و در گذر زمان وجود آن فراموش مي گردد، سالانه برخورد با مين هاي فراموش شده در مناطق آلوده به اين سلاح موجب مرگ و مير در افراد مي گردد. اين تحقيق به منظور بررسي مشخصات کليدي و صدمات قربانبان ناشي از مين در استان ايلام انجام گرفته است.
مواد و رو شها: در اين مطالعه توصيفي – مقطعي، پرونده کليه قربانيان حاصل از انفجارات مواد منفجره بجا مانده از جنگ در استان ايلام طي سالهاي ۱۳۸۵ – ۱۳۷۵ ارجاعي به اداره کل و واحدهاي پزشکي قانوني ايلام بررسي گرديد و اطلاعات مربوط به قربانيان ناشي از انفجار مين جمع آوري و توسط برنامه آماري spss آناليز شد و در نهايت يافته ها مورد بررسي و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: ۲۰۹ قرباني در اثر انفجار مواد منفجره در طول اين مدت کشته شدند که از اين تعداد در ۱۸۷ مورد، عامل انفجار و مرگ مين بود. ۲۵٫۸% تلفات در سال ۱۳۸۲ اتفاق افتاده بود، ۹۷٫۳۵ قربانيان مذکر و در ۴۴٫۴% موارد شغل دامداري داشتند.
نتيجه گيري: بيشترين تعداد قربانيان انفجار مين در سال ۸۲ بود و افراد مذکر و به خصوص افراد بومي چوپان بيشترين قربانيان اين حوادث بودند. افراد غير بومي و ناآشنا با محيط و همچنين نظاميان ساير قربانيان اين انفجارات بودند که با گذشت زمان و مشخص شدن نقاط آلوده و جلوگيري از تردد آنان، تلفات مربوط به اين افراد کاهش يافت.