مقاله بررسي مقايسه اي اثر تنش خشکي بر ميزان تغييرات پرولين در گياه نوروزک (Salvia leriifolia) در محيط کشت خاک و اين ويترو که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در فيزيولوژي و تكوين جانوري (علوم زيستي) از صفحه ۱۰۵ تا ۱۱۵ منتشر شده است.
نام: بررسي مقايسه اي اثر تنش خشکي بر ميزان تغييرات پرولين در گياه نوروزک (Salvia leriifolia) در محيط کشت خاک و اين ويترو
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نوروزک
مقاله تنش خشکي
مقاله خاک
مقاله در شيشه
مقاله پرولين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لايق خويدكي سيدحسينعلي
جناب آقای / سرکار خانم: لاهوتي مهرداد
جناب آقای / سرکار خانم: عباسي فروغ

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نوروزک (.Salvia leriifolia Benth) گياهي از تيره نعناع، بومي استان خراسان و سمنان داراي خواص متعدد دارويي، آنتي اکسيداني و تغذيه اي است. تنش خشکي بر رشد و نمو گياه اثر مي گذارد. به منظور بررسي تغييرات ميزان پرولين در گياه نورورزک تحت تاثير تنش خشکي و هم چنين شناسايي محيط مناسب جهت انجام آزمايش هاي خشکي، دو آزمايش مجزا در قالب طرح کاملا تصادفي با شرايط يکسان در دو محيط خاک و اين ويترو اجرا و جهت انجام آزمايش در محيط اين ويترو از محيط کشت MS (موراشيگ – اسکوگ) استفاده شد. آزمايش در پنج سطح مختلف پتانسيل هاي صفر، ۲-، ۴-، ۶- و ۸- بار در ۴ تکرار انجام و جهت ايجاد تنش در محيط خاک از صفحات فشاري و در محيط اين ويترو از PEG (پلي اتيلن گليکول) استفاده و پس از رسيدن گياهان به مرحله چهار برگي ميزان پرولين موجود در برگ هاي آن اندازه گيري شد. نتايج نشان داد که با افزايش تنش خشکي بر ميزان تجمع پرولين در برگ ها افزوده مي شود. افزايش پرولين در برگ نشاهاي کشت شده در خاک بيشتر از محيط در شيشه بود. از اين رو مي توان نتيجه گرفت که يکي از پاسخ هاي گياه براي مقاومت در برابر خشکي تجمع پرولين مي باشد.