مقاله بررسي مقايسه اي اثر ضد جهشي و ضد سرطاني بخش هاي رويشي و زايشي بارهنگ کبير (Plantago major) در دو منطقه لنگرود (گيلان) و حصارک (کرج) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در فيزيولوژي و تكوين جانوري (علوم زيستي) از صفحه ۲۳ تا ۳۱ منتشر شده است.
نام: بررسي مقايسه اي اثر ضد جهشي و ضد سرطاني بخش هاي رويشي و زايشي بارهنگ کبير (Plantago major) در دو منطقه لنگرود (گيلان) و حصارک (کرج)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عصاره متانولي گياه بارهنگ کبير
مقاله سالمونلا تيفي موريوم
مقاله اثر ضد جهش زايي
مقاله اثر ضد سرطاني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرابيان صديقه
جناب آقای / سرکار خانم: مجد احمد
جناب آقای / سرکار خانم: دانا راضيه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با شيوع بسيار زياد سرطان در ايران و جهان، نياز به داروهايي با عوارض جانبي کم تر و اثرات درماني بهتر مورد توجه پژوهش گران قرار گرفته شده است. به طوري که امروزه بيش از ۶۰% ترکيبات ضد سرطاني براي درمان بيماران سرطاني از منابع گياهي، دريايي و ميکروارگانيسم ها بدست مي آيند. گياه بارهنگ کبير (Plantago major) با خواص درماني گسترده در طب سنتي، حاوي متا بوليت هاي ثانويه اي چون ترکيبات فنلي (مشتقات کافئيک اسيد)، فلاونوئيدها، آلکالوئيدها، ترپنوئيدها و ويتامين C در درمان بيماري هاي پوستي، اندام هاي تنفسي، اندام هاي گوارشي، گردش خون، پيش گيري از سرطان، ممانعت از تشکيل تومور، درمان زخم و عفونت ها مي باشد. هدف از اين پژوهش بررسي مقايسه اي اثر ضد جهشي و ضد سرطاني عصاره متانولي بخش هاي رويشي و زايشي گياه بارهنگ مي باشد. در اين بررسي از عصاره هاي بخش هاي رويشي (برگ و ريشه) و زايشي (گل آذين) گياه جمع آوري شده از دو منطقه، استفاده شد. آزمون تعيين توان ضد جهشي بر اساس روش پيشنهادي پروفسور ايمز و همكاران با استفاده از سويه جهش يافته سالمونلا تيفي موريوم  TA۱۰۰و ماده سرطان زاي شناخته شده (آزيد سديم) انجام گرفت. هم چنين با افزودن ميكروزوم كبد موش اثر ضد سرطاني عصاره ها به اثبات رسيد. در هر آزمون از يك شاهد مثبت (آزيد سديم) و يک شاهد منفي (آب مقطر) استفاده شد. نتايج به دست آمده نشان داد که عصاره متانولي گل آذين وبرگ بارهنگ کبير در هر دو منطقه لنگرود و حصارک در حضور S9 و بدون S9 با درصد مهار بيش از ۴۰% بازدارندگي جهش قوي نشان داده و ريشه با درصد مهار بين ۳۵ تا ۴۰ مهار متوسط نشان داد. نتايج به دست آمده از اين تحقيق حاکي از آن است که بارهنگ کبير (بخش هاي رويشي و زايشي) با داشتن خاصيت ضد جهشي و ضد سرطاني، گياه دارويي با ارزشي است و مقايسه عصاره بارهنگ دو منطقه لنگرود و حصارک، تاثير شرايط محيطي در ميزان ساخت ترکيبات آنتي اکسيدان را در گياه نشان مي دهد.