مقاله بررسي مقايسه اي مرثيه امام حسين (ع) در ديوان محتشم كاشاني و شريف رضي (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين مراثي الإمام الحسين (ع) في ديواني محتشم کاشاني والشريف الرضي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۱۸۷ تا ۲۱۲ منتشر شده است.
نام: بررسي مقايسه اي مرثيه امام حسين (ع) در ديوان محتشم كاشاني و شريف رضي (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين مراثي الإمام الحسين (ع) في ديواني محتشم کاشاني والشريف الرضي)
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله محتشم كاشاني
مقاله شريف رضي
مقاله مرثيه
مقاله امام حسين(ع) (كليد واژه عربي: محتشم کاشاني
مقاله الشريف الرضي
مقاله المراثي
مقاله الإمام الحسين (ع))

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لاطف يوسف

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
پژوهش حاضر، با هدف بررسي وجوه تشابه و تفاوت ميان مراثي محتشم و شريف رضي و بررسي مضامين و قالب هاي مراثي اين دو شاعر انجام گرفته است.
روش پژوهش، از نظر هدف، نظري و از نظر ماهيت، توصيفي و تحليل محتوا و شيوه تجزيه و تحليل اطلاعات، كيفي است. شاعران مورد نظر، باتوجه به اوضاع سياسي و مذهبي عصر خويش، به سرودن مراثي و ياد كردن از قيام امام حسين (ع) روي آوردند؛ و بيشتر از اينكه به شجاعت و قيام امام حسين (ع) توجه كنند، به تبيين مظلوميت هاي آن امام همام دست زده اند. با وجود تشابه در موضوعاتي چون تشنگي، كربلا، شهادت، مقام و منزلت درميان مراثي اين دو شاعر، شايان ذكر است كه محتشم به مضاميني مانند محرم، قيامت، شفاعت و سوگواري توجه كرده است و سيدرضي علاوه بر اين مضمون ها به عاشورا، ظهور منتقم (امام زمان (عج)) و غريبي و مظلوميت نيز توجه داشته است. اين شاعران احساسات و افكار خود را در قالبهاي تركيببند و مثنوي و قصيده با زباني ساده بيان كرده اند.