مقاله بررسي ميزان آلودگي E.coli O157:H7 در محصولات گوشتي فرآوري شده حاصل از دو کارخانه در شيراز و تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در علوم غذايي و تغذيه از صفحه ۳۷ تا ۴۵ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان آلودگي E.coli O157:H7 در محصولات گوشتي فرآوري شده حاصل از دو کارخانه در شيراز و تهران
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اشريشياکلي
مقاله گوشت خام
مقاله گوشت فرآوري شده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني سيدمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: عزت پناه حميد
جناب آقای / سرکار خانم: امين لاري محمود
جناب آقای / سرکار خانم: مظاهري اسدي مهناز
جناب آقای / سرکار خانم: عطايي داوود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه:E.coli O157:H7  يکي از عوامل اصلي ايجاد کننده مسموميت غذايي و بيماري هايي مانند اسهال، کوليت خونريزي دهنده، سندرم اورميک همولتيک، پورپوراي ترومبوسيتوپنيک و حتي مرگ در انسان است.
مواد و روش ها: غني سازي نمونه هاي فراورده هاي گوشتي در دو مرحله توسط لاکتوز براث و سپس در محيط سلنيت سيستيين انجام شد. سپس عمل تلقيح بر روي محيط کشت کروم آگار
E.coli O157:H7 انجام گرفت. کلني هاي ارغواني رنگ نشانگر وجود اين ميکروارگانيسم مي باشد. قابل توجه است که محيط کشت اختصاصي کروم آگار اختصاصي عمل مي نمايد و مشکلات محيط هاي کشت سوربتول مک کانکي آگار را ندارد. سپس موارد مثبت جداسازي شده براي آزمون تاييدي تحت تشخيص با multiplex PCR قرار گرفتند. در اين روش ژن هاي stx1 و stx2 جداسازي گرديدند.
يافته ها: محصولات فرآوري شده شامل همبرگرهاي ممتاز پس از سه ماه توليد، همبرگر معمولي پس از ۴۸ ساعت، سه ماه و شش ماه توليد است. نتايج حاصله از آزمون تشخيصي m-PCR و کشت بر روي کروم آگار حاکي از آلودگي نسبتا بالاي فرآورده هاي گوشتي مورد آزمون است که مي تواند دلايل زيادي از جمله عدم رعايت موارد بهداشتي در مکانيزم توليد و آلودگي گوشت هاي ورودي به کارخانه و اضافه شدن موادي به صورت غيرقانوني به فرآورده ها برگردد.
نتيجه گيري: پيشنهاد مي گردد که امور کنترل بهداشتي – ميکروبي توليد با رعايت بيشتري صورت پذيرد و همچنين انجام تست هاي ميکروبي E.coli O157:H7 در کارخانجات توليدي فراورده هاي گوشتي اجباري گردد.