مقاله بررسي ميزان تثبيت نيتروژن در يونجه هاي يک ساله (M. rigidula و M. truncatula) در شرايط گلخانه اي با استفاده از سوش هاي ريزوبيوم محلي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در پژوهش در علوم زراعي از صفحه ۴۵ تا ۵۴ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان تثبيت نيتروژن در يونجه هاي يک ساله (M. rigidula و M. truncatula) در شرايط گلخانه اي با استفاده از سوش هاي ريزوبيوم محلي
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تثبيت نيتروژن
مقاله ريزوبيوم،گرهك زايي
مقاله همزيستي
مقاله M .truncatula و .M .rigidula

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قلي پور هوشنگ
جناب آقای / سرکار خانم: نبي زاده اسماعيل
جناب آقای / سرکار خانم: نصراله زاده اصل علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
براي ارزيابي ميزان تثبيت بيولوژيكي نيتروژن در يونجه هاي يك ساله M. truncatula) و (M. rigidula) آزمايشي با هشت سوش ريزوبيوم محلي و يك شاهد به صورت آزمايش فاكتوريل ۲ عاملي در قالب طرح كرت هاي كاملا تصادفي در گلخانه دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهاباد با هدف تعيين ميزان گرهك زايي و تثبيت بيولوژيكي نيتروژن در سال ۱۳۸۷ انجام گرفت. سوش هاي ريزوبيوم استفاده شده در اين آزمايش از مناطقي به نام هاي، خاك مرز پيرانشهر، جلديان و سوغانلو از شهرستان پيرانشهر، بيوران، نلاس و ربط از شهرستان سردشت، برهان و بيطاس از شهرستان مهاباد انتخاب شدند. سوش هاي ريزوبيوم سوغانلو از شهرستان پيرانشهر و بيوران از شهرستان سردشت بيشترين ميزان تثبيت نيتروژن را در يونجه يك ساله مديكاگو ترانكاتولا داشتند و سوش ريزوبيوم نلاس از شهرستان سردشت بيشترين ميزان تثبيت نيتروژن را در يونجه يكساله مديكاگو ريجيدولا داشت.