مقاله بررسي ميزان شيوع باکتريوري بدون علامت در دانش آموزان دختر دبستاني يکي از شهرک هاي اطراف تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله اپيدميولوژي ايران از صفحه ۳۷ تا ۴۳ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان شيوع باکتريوري بدون علامت در دانش آموزان دختر دبستاني يکي از شهرک هاي اطراف تهران
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عفونت ادراري بدون علامت
مقاله دختران دبستاني ( ۶ تا ۱۱ سال)
مقاله غربالگري
مقاله dipstick

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حاجي اميني زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: مالكي اكرم
جناب آقای / سرکار خانم: ذيقيمت فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: خمسه فريال
جناب آقای / سرکار خانم: مختاري نوري جميله
جناب آقای / سرکار خانم: پرنده اكرم
جناب آقای / سرکار خانم: سرهنگي فروغ

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و اهداف: عفونت ادراري (UTI) شايع ترين عفونت بعد از عفونت تنفسي در کودکان محسوب مي شود که متاسفانه در بسياري از موارد بدون علايم واضح باليني است. به همين منظوراين مطالعه با هدف تعيين ميزان شيوع عفونت ادراري بدون علامت در دختران دبستاني يکي از شهرک هاي اطراف تهران انجام شده است.
روش کار: در يک مطالعه توصيفي – مقطعي، کليه دانش آموزان دختر ابتدايي ۶ تا ۱۱ سال (n=1216) مدارس شهرک مورد مطالعه با استفاده از نوار ادراري dipstick مورد بررسي قرار گرفتند و براي افراد داراي PH ادراري بالاتر از ۷ يا نيتريت مثبت بعنوان موارد مشکوک به UTI، کشت ادراري انجام شد و توسط متخصص اورولوژي علايم باليني موارد کشت مثبت بررسي و نهايتا افراد مبتلا ولي بدون علايم ادراري مشخص گرديدند.
نتايج: از بين ۶۷ دانش آموز مشکوک به UTI، تعداد ۱۴ مورد (يعني ۱۵/۱% از ۱۲۱۶ دانش آموز) به عفونت ادراري مبتلا بودند که با توجه به علايم باليني عفونت ادراري، فقط ۷۲/۳۵% از افراد مبتلا به UTI داراي حداقل يکي از علايم عفونت ادراري بودند و اکثر افراد يعني ۲۸/۶۴% از افراد، داراي عفونت ادراري بدون علامت بودند که اين ميزان به نسبت کل جامعه بررسي شده %۰٫۷۴ است.
نتيجه گيري: با توجه به احتمال عود مجدد و عوارض احتمالي بدنبال عفونت ادراري بدون علامت، انجام غربال گري با روش سريع و کم هزينه dipstick، به منظور ارتقا سطح سلامت عمومي بخصوص کودکان دبستاني کاملا ضروري است.