مقاله بررسي ميزان فراواني اختلالات بينايي در ارزيابي هاي غربالگري دانش آموزان مدارس در مقاطع مختلف تحصيلي در ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در دي ۱۳۸۸ در مجله دانشکده پزشکي اصفهان از صفحه ۷۱۷ تا ۷۲۳ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان فراواني اختلالات بينايي در ارزيابي هاي غربالگري دانش آموزان مدارس در مقاطع مختلف تحصيلي در ايران
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله غربالگري
مقاله اختلالات بينايي
مقاله دانش آموزان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اميرخاني محمدامير
جناب آقای / سرکار خانم: ضياالديني سيدحسن
جناب آقای / سرکار خانم: دشتي مرضيه
جناب آقای / سرکار خانم: امينايي طاهره
جناب آقای / سرکار خانم: اردلان گلايل
جناب آقای / سرکار خانم: ميرمقتدايي پريسا
جناب آقای / سرکار خانم: پورصفا پريناز
جناب آقای / سرکار خانم: كليشادي رويا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: اختلالات بينايي در کودکي آثار بارزي بر تکامل کودک دارد و باعث محدود شدن فعاليت هاي اجتماعي، جسماني، آموزشي و در نهايت آينده شغلي او مي شود. در اين مطالعه به بررسي شيوع اختلالات بينايي در ارزيابي هاي غربالگري دانش آموزان در مناطق مختلف کشور پرداختيم.
روش ها: جمعيت نمونه شامل کليه دانش آموزان پايه ها اول دبستان، سوم دبستان، اول راهنمايي و اول دبيرستان در مدارس وابسته به دانشگاه هاي علوم پزشکي ايران در سال ۱۳۸۶ مي باشد .
يافته ها: شيوع اختلالات بينايي در اين مطالعه ۴٫۷ درصد در دانش آموزان مقطع اول ابتدايي، ۳٫۸ درصد در دانش آموزان مقطع سوم ابتدايي و ۵٫۸ درصد در دانش آموزان مقطع اول راهنمايي و ۴٫۱ درصد در دانش آموزان مقطع اول دبيرستان اختلال بينايي در ارزيابي هاي غربالگري به دست آمد. بيشترين ميزان اختلال بينايي از دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه (۱۰٫۵۹ درصد) گزارش شده است .
نتيجه گيري: شيوع اختلالات بينايي در برخي مناطق نسبت به کشور در مطالعه فعلي و گذشته بالا مي باشد. طراحي مطالعات دقيق براي تعيين علل احتمالي نظير عوامل محيطي و… و بررسي نوع اختلال بينايي ضروري است.