مقاله بررسي ميزان و نقش دين مداري بهار در ميهن پرستي او که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در سبك شناسي نظم و نثر فارسي (بهار ادب) از صفحه ۱۱۵ تا ۱۲۶ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان و نقش دين مداري بهار در ميهن پرستي او
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شعر بهار
مقاله دين
مقاله حكومت
مقاله سياست
مقاله سبك مشروطه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مجد اميد
جناب آقای / سرکار خانم: گل فشاني مرضيه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چنانكه ميدانيم همزمان با انقلاب مشروطه و سالهاي پس از آن شعرائي در ادبيات فارسي ظهور كردند كه يكي از مضامين مشترك سروده هاي ايشان، وطنخواهي بود تا آنجا كه ميهن پرستي يكي از خصيصه هاي سبكي شعر مشروطه بشمار ميرود. برخي از ايشان مانند ابوالقاسم لاهوتي با تاسي به مكاتب ديگر مانند سوسياليسم، اعتقادي به حكومت ديني نداشتند. گروهي مانند ميرزاده عشقي، بدون جانبداري از مكتبي خاص دين را از وطنخواهي جدا ميدانستند. از سوي ديگر برخي چون سيد اشرف الدين حسيني، آشكارا دين محور بودند. محمد تقي بهار از جمله شعراييست كه در ميهن پرستي او ترديدي وجود ندارد اما تقريبا عمده منابع موجود نقش پر رنگي را براي اسلامگرايي او در ميهن پرستي قايل نيستند.
اين مقاله در پي آنست تا با بررسي تمام اشعار بهار، ميزان دين مداري او را در اشعارش بررسي نمايد و نشان دهد كه اين شاعر آزاده، حكومت منهاي دين را براي ايران نميخواهد و بدين طريق زاويه اي نو از ويژگيهاي فكري سبك شعري او را باز نماياند.