مقاله بررسي نتايج درماني و عوارض جراحي گاستريک باندينگ با استفاده از مش در بيماران مبتلا به چاقي مرضي مراجعه کننده به بيمارستان شهيد بهشتي کاشان طي سال هاي ۸۸-۱۳۸۶ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در فيض از صفحه ۲۴۲ تا ۲۴۸ منتشر شده است.
نام: بررسي نتايج درماني و عوارض جراحي گاستريک باندينگ با استفاده از مش در بيماران مبتلا به چاقي مرضي مراجعه کننده به بيمارستان شهيد بهشتي کاشان طي سال هاي ۸۸-۱۳۸۶
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چاقي مرضي
مقاله گاستريك باندينگ
مقاله شاخص توده بدني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كليدري بهروز
جناب آقای / سرکار خانم: خالقيان محسن
جناب آقای / سرکار خانم: اربابي محسن
جناب آقای / سرکار خانم: موسوي سيدغلامعباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: ابتلا به چاقي مرضي باعث بروز عوارض زيادي در بيماران مي شود كه تسريع در درمان آنها مي تواند منجر به كاهش اين عوارض شود. يکي از روش هاي درمان اين افراد جراحي محدود کننده به نام گاستريک باندينگ مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه مقطعي روي ۳۰ بيمار که BMI بيشتر از ۳۵ داشته، به بيماري زمينه اي همراه با آن مبتلا بوده و در نهايت کانديد جراحي گاستريک باندينگ شده بودند، صورت گرفت. BMI و بيماري هاي زمينه اي همراه، قبل و بعد از عمل و عوارض زودرس و ديررس بعد از عمل تعيين شده و در فرم اطلاعاتي مربوط ثبت گرديد.
نتايج: از ۳۰ بيمار مورد مطالعه، ۲۷ نفر (۹۰ درصد) زن و ۳ نفر (۱۰ درصد) مرد بودند. با گذشت يك ماه ۷/۶ درصد افراد مبتلا به عوارض زودرس و پس از آن ۷/۲۶ درصد افراد مبتلا به عوارض ديررس شدند. هيچ مورد مرگ و مير در افراد مطالعه ديده نشد. ميانگين وزن اوليه بيماران ۲/۲۲± ۳/۱۲۳ کيلوگرم و BMI اوليه آنها ۱/۷±۹/۴۶ کيلوگرم بر متر مربع بود. بعد از گذشت يك سال، BMI افراد ۶/۶±۸/۱۶ كاهش يافت و به ۱/۵±۵/۳۱ کيلوگرم بر متر مربع رسيد (P=0.01).
نتيجه گيري: با توجه به اينکه جراحي گاستريک باندينگ باعث کاهش وزن، BMI و بهبود بيماري هاي زمينه اي در مبتلايان به چاقي مرضي شده و عوارض محدودي دارد، اين روش جراحي جهت درمان چاقي مرضي توصيه مي شود.