مقاله بررسي نتايج طولاني مدت تعليق گردن مثانه با نوار صناعي (TVT) در درمان خانمهاي با بي اختياري استرسي ادراري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تير ۱۳۸۹ در مجله زنان مامايي و نازايي ايران از صفحه ۳۱ تا ۳۷ منتشر شده است.
نام: بررسي نتايج طولاني مدت تعليق گردن مثانه با نوار صناعي (TVT) در درمان خانمهاي با بي اختياري استرسي ادراري
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بي اختياري استرسي ادرار
مقاله تعليق گردن مثانه با نوار صناعي
مقاله مشکلات ادراري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كشوري مليحه
جناب آقای / سرکار خانم: دارابي محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: عباسيون رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: تعليق گردن مثانه با نوار صناعي (TVT) يک روش کم تهاجم در درمان بيماران با بي اختياري استرسي ادراري مي باشد و تلاش براي تصحيح آناتومي بافتهاي حمايت کننده مجرا ادراري در سالهاي اخير مورد توافق اکثر متخصصين اورلوژي دنيا قرار گرفته است. اين مطالعه با هدف بررسي بيان اثرات طولاني اين روش بر روي اختيار ادراري و عوارض آن انجام شده است.
روش كار: اين مطالعه به صورت توصيفي بر روي ۳۳ بيمار ۲۹-۶۲ ساله (ميانگين سني ۰۹/۴۷ سال) با تشخيص بي اختياري استرسي ادراري مراجعه کننده به بيمارستان امام رضا (ع) در فاصله سالهاي ۱۳۸۰–۱۳۸۳ انجام شد که تحت درمان با تعليق گردن مثانه با نوار صناعي قرار گرفتند. همه بيماران پس از شرح حال، معاينه فيزيکي، آزمون مارشال بوني و آزمون کيوتيپ، آزمايشات معمولي و ادرار و مشورت قلب و بيهوشي آماده عمل شدند و عمل جراحي تعليق گردن مثانه با نوار صناعي در مورد آنان انجام شد.
يافته ها: مدت زمان عمل ۱۵-۴۰ دقيقه (متوسط ۶/۲۲ دقيقه) و مدت زمان بستري ۲ تا ۵/۲ روز (متوسط ۳/۲ روز) بود. بيماران به مدت ۶ سال پيگيري شدند و هيچ مورد مرگ و ميري نداشتند. بهبودي نسبي در بيماران در ۱۰۰% موارد و بهبودي کامل بعد از ماه اول در ۳۰ بيمار (۹/۹۰ %)، بعد از ۶ ماه در ۲۸ نفر (۸/۸۴ %)، بعد از يکسال در ۲۷ بيمار (۸/۸۱ %) و بعد از ۲ و ۶ سال در ۲۶ نفر (۷/۷۸ %) مشاهده گرديد. احتباس ادراري در ۱ بيمار (۰۳/۳ %) و باقيمانده ادراري بيشتر از۱۰۰ سي سي در ۱ بيمار (۰۳/۳ %) ايجاد شد که با يک هفته انجام سونوگرافي متناوب برطرف گرديد. اضطرار ادراري دنوو نيز در ۱ بيمار (۰۳/۳%) مشاهده شد که با ۳ هفته مصرف داروي آنتي کولينرژيک بهبود يافت.
نتيجه گيري: تعليق گردن مثانه با نوار صناعي روش سريع کم تهاجم و موثر در درمان بي اختياري استرسي ادرار مي باشد که به دليل تهاجم کم و زمان کوتاه عمل جراحي و موفقيت بالاي آن هم اکنون مورد علاقه بسياري از متخصصين اورولوژي جهان قرار گرفته است.