مقاله بررسي نقش تشيع در قيام طاهر ذواليمينين عليه خليفه عباسي (عنوان عربي: دراسة دور التشيع في في ثورة طاهر ذي اليمينين ضد الخليفة العباسي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در شيعه شناسي از صفحه ۱۸۹ تا ۲۰۹ منتشر شده است.
نام: بررسي نقش تشيع در قيام طاهر ذواليمينين عليه خليفه عباسي (عنوان عربي: دراسة دور التشيع في في ثورة طاهر ذي اليمينين ضد الخليفة العباسي)
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله طاهر بن حسين
مقاله تشيع
مقاله خراسان
مقاله خلافت عباسي (کليدواژه عربي: طاهر بن الحسين
مقاله التشيع
مقاله خراسان
مقاله الخلافة العباسية)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رحمتي محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
رابطه ميان اميران سلسله طاهري و خلفاي عباسي، رابطه محکم و نزديکي بوده است؛ بر همين اساس آنها را سني مذهب مي دانند؛ اما پيدايش سلسله، با اين نگاه در تناقض است؛ زيرا موسس آن، طاهر ذواليمينين، نخستين امير يا حکمراني است که به مخالفت با خليفه اي که از او منشور گرفته بود، برخاست؛ البته بعد از اين عصيان، همچنان حکومت در دست فرزندان وي باقي ماند و او موسس نخستين سلسله مستقل ايراني شناخته شد.
ايجاز روايات مربوط به وي در منابع، شناخت ماهيت اقدام وي و انگيزه هاي او را در  هاله اي از ابهام قرار داده است. تا کنون محققان بسياري به مطالعه درباره طاهر و قيام وي پرداخته اند، اما کسي به تاثير تشيع در قيام طاهر اشاره نکرده است. در اين نوشتار سعي شده است با مطالعه و بررسي عقايد مذهبي طاهر و ارايه قرائن و شواهد کافي، شيعه مذهب بودن وي را بررسي نموده، در پي آن تاثير اين اعتقاد مذهبي را در عصيان طاهر عليه خليفه، جستجو کنيم و آن را مورد ارزيابي قرار دهيم.