مقاله بررسي نقش زنان در چند داستان کوتاه دفاع مقدس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۱۶۹ تا ۱۸۸ منتشر شده است.
نام: بررسي نقش زنان در چند داستان کوتاه دفاع مقدس
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ادبيات معاصر
مقاله دفاع مقدس
مقاله داستان کوتاه
مقاله زن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شريف پور عنايت اله
جناب آقای / سرکار خانم: لشكري فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پديده دفاع مقدس همراه با هشت سال مقاومت سرافرازانه مردم اين مرز و بوم بر تمامي جنبه هاي زندگي آنان، خصوصا بر ادبيات و فرهنگ تاثير نهاد و موجب تولد ادبيات خاص دفاع مقدس گرديد. تاثير جنگ را در تمامي انواع ادبي، به ويژه ادبيات داستاني مي توان مشاهده نمود. در خلق حماسه هاي جنگ، زنان نيز همچون مردان سهم بزرگي داشته اند و اين حماسه هاي جاودان در ادبيات داستاني، خصوصا در داستان هاي کوتاه به تصوير کشيده شده است.
اين مقاله به بررسي نقش زن در چند داستان كوتاه دفاع مقدس پرداخته است. هدف از اين بحث، بيان نقش زنان از ديدگاه جامعه شناختي در داستان هاي كوتاه دفاع مقدس مي باشد. زنان بر اساس نقش هايشان در اين داستان ها دسته بندي شده اند و براي هر نقش، نمونه اي از داستان هاي کوتاه آورده شده است. براي هر داستان، نخست خلاصه اي ازآن بيان گرديده و سپس، با استفاده از نمونه هايي از نثر داستان، به تحليل نقش زنان در اين گونه داستان ها، پرداخته شده است. در اين مقاله، داستان هاي کوتاه دفاع مقدس به دو دوره زماني تقسيم مي گردد و زنان، نقش هاي خاصي را در هر يک از داستان ها دارند که اين نقش ها، در هر دوره به طبقه هاي مخلتفي تقسيم شده است.