مقاله بررسي نقش موسيقايي قافيه در شعر حافظ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در ادب و زبان (نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۱۱۵ تا ۱۳۹ منتشر شده است.
نام: بررسي نقش موسيقايي قافيه در شعر حافظ
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله موسيقي قافيه
مقاله شعر حافظ
مقاله ساخت قافيه
مقاله قافيه داخلي
مقاله تناسب آوايي
مقاله قافيه غني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طالبيان يحيي
جناب آقای / سرکار خانم: اسلاميت مهديه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
قافيه يکي از جلوه هاي موسيقي شعر است؛ اما اغلب نقش صوتي و موسيقايي آن ناديده گرفته شده است. از آنجا که آشنايي حافظ با روابط پيچيده نظام آوايي کلمات، زنجيره اي از گوشنوازترين قوافي را در کنار ديگر تناسبها و تضادها، صنايع بديعي و اشارتهاي پنهان و آشکار آوايي و معنايي پديد آورده است، نگارنده مي کوشد، نقش موسيقايي قافيه را با تکيه بر غزليات حافظ مورد بررسي قرار دهد.
خوش تراشي واژه هاي قافيه، ساختهاي محکم و گوناگون قافيه ،که اغلب از حروف نرم و روان يا حروف پر طنين تشکيل شده است، حسن استفاده حافظ از موقعيت مکاني قافيه در جهت تشخص لفظي و معنايي مفهوم مورد نظر، تاثير طنين حروف قافيه در جبران محدوديتهاي وزني و القاي عاطفه مورد نظر شاعر، تناسب آوايي اجزاي بيت با حروف قافيه، تاثير صامتها و مصوتهاي مشترک بعد از روي در غناي موسيقي قافيه و اعنات در اين مقاله به عنوان عوامل گوشنوازي قافيه در شعر حافظ مورد بررسي قرار گرفته است.