مقاله بررسي و بازشناسي صفه فرهاد تراش در بيستون: نمونه اي ساساني از معماري منظر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۷ در باغ نظر از صفحه ۴۹ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: بررسي و بازشناسي صفه فرهاد تراش در بيستون: نمونه اي ساساني از معماري منظر
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عهد ساساني
مقاله بيستون
مقاله فرهاد تراش
مقاله معماري منظر
مقاله باغ و دسكره ايراني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منصوري سيدامير
جناب آقای / سرکار خانم: آجورلو بهرام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فرهاد تراش صفحه تراشيده عظيمي در سينه كوه بيستون است كه مي توان آن را با كتيبه داريوش بزرگ هخامنشي در كوه بيستون مقايسه كرد. به واسطه همين شباهت، شرق شناساني چون جكسن، تامپسون، اردمان و هرتسفلد اين صفحه سنگي را نقش برجسته – كتيبه اي ناتمام از عهد هخامنشي معرفي كرده اند. در دهه ۱۹۶۰م يك هيات باستان شناسي آلماني به سرپرستي هاينز لوشاي و ولفرام كلايس آثار باستاني زير دهكده بيستون را كاوش كرده و در نتيجه بقاياي معماري منسوب به عهد ساساني از زير خاك پديدار شد كه آن را يك كاخ معرفي كردند. با اين حال باستان شناسان آلماني نتوانستند رابطه اين بقاياي معماري را با صفه فرهاد تراش توضيح دهند. فقط بعدها والتر سالزمان پيشنهاد كرد كه شايد صفحه فرهاد تراش نيز اثري ساساني بوده و قصد داشته اند آثاري مشابه طاق بستان كرمانشاه در آنجا حجاري كنند.
در اين مقاله، نتايج تحقيقات هيئت معماري – باستان شناسي دانشگاه تهران در بررسي و مطالعه ناحيه بيستون و آثار فرهاد تراش در تابستان ۱۳۸۱ هـ.ش. منعكس شده است. بنابر نتايج اين تحقيقات، ناحيه بيستون – كنگاور – كرمانشاه براي ييلاق سلاطين ساساني داراي اهميت بسيار بوده و آثار معماري يافته از زير دهكده بيستون در اصل بقاياي يك سيستم آب نما و دسكره و شكارگاه سلطنتي از عهد ساساني است كه همراه با صفه فرهاد تراش در مجموع يكي از نمونه هاي بديع معماري منظر در عهد ساساني را شكل مي داده است كه ديگر نمونه هاي آن در كنگاور و طاق بستان مشاهده مي شود.