مقاله بررسي و تحليل تغييرات شاخص تورم در بخش عمومي و بخش سلامت کشور ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در پژوهشهاي اقتصادي از صفحه ۹۹ تا ۱۱۱ منتشر شده است.
نام: بررسي و تحليل تغييرات شاخص تورم در بخش عمومي و بخش سلامت کشور ايران
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلامت
مقاله مراقبت هاي سلامتي
مقاله تورم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدي علي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: يوسفي مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: فضايلي سميه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کنترل تورم همواره به عنوان يکي از مهمترين اهداف اقتصاد کلان در هر کشوري مي باشد. تورم بالا و اثرات مخرب آن بر رفاه مردم، موضوعي است که سياستگذاران اقتصادي و اجتماعي همواره سعي مي کنند با استفاده از ابزارهاي مناسب، اثرات آن را تعديل و کنترل نمايند. تورم در نظام سلامت به موارد مختلفي از قبيل سالمند شدن جمعيت، مسايل بيمه اي (پوشش ناقص، مديريت ضعيف و…)، بهره وري پايين (نيروي انساني شاغل در بخش سلامت، عدم استفاده بهينه از تجهيزات و منابع نظام سلامت و…)، تغييرات تکنولوژيکي در ارايه خدمات سلامتي، رشد جمعيت، عدم تقارن اطلاعاتي بين گيرنده و ارايه دهنده خدمات سلامتي و تورم عمومي در هر کشور، نسبت داده مي شود که اين ميزان تورم از تورم عمومي کشور بالاتر مي باشد و اين موضوع در مورد کشور ايران نيز صادق است.
علاوه بر موارد مذکور، براي درک بهتر تورم در بخش سلامت ايران مي توان به مباحثي همچون تاثير تغييرات تکنولوژيکي بر افزايش قيمت ها در بخش سلامت، تعرفه هاي رسمي و غير رسمي در بخش غير دولتي و نقش سازمان هاي غير دولتي در تعيين تعرفه هاي پزشکي و پيراپزشکي اشاره کرد.