مقاله بررسي و تحليل نقش روستاهاي واقع در محدوده شهري در توسعه فيزيکي شهرکرج از اصلاحات ارضي تاکنون – مطالعه موردي باغستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در آمايش محيط از صفحه ۴۱ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: بررسي و تحليل نقش روستاهاي واقع در محدوده شهري در توسعه فيزيکي شهرکرج از اصلاحات ارضي تاکنون – مطالعه موردي باغستان
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله روستا
مقاله شهر
مقاله توسعه فيزيکي شهرکرج
مقاله اصلاحات ارضي
مقاله باغستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پناهي ليلا
جناب آقای / سرکار خانم: فرجي راد عبدالرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بشر در تکامل فرهنگي خود در هر عصر، سکونتگاه مخصوصي را شکل داده است. ابتدايي ترين شکل سکونت انسان هاي شکارچي اوليه “غار سنگي حفر شده” بوده است. فعاليت بعدي بشر اوليه، تغيير چهره جنگلها و ايجاد کلبه هاي ساخته شده از ني و چادر بود و در نهايت ترجيح داد تا به صورت گروهي در دهکده ها و روستاها سکونت گزيند. با افزايش جمعيت، روستاها نيز گسترش يافتند و بتدريج در طي فرآيندي روستاهاي بزرگ تر تغيير شکل دادند و به شهرها و شهرک ها تبديل شدند. در نهايت نيز شهرهايي به مادر شهرهاي پرجمعيت بدل گرديدند. شهر به دنبال رشد فيزيکي خود در طول زمان، منجر به گسترش بسوي محدوده هاي روستايي شد و اولين تاثير آن تهديد فعاليت هاي زراعي و کاهش توليد و به دنبال آن کاهش وسعت اراضي زراعي و باغ ها بود. در واقع مي توان گفت که توسعه شهرها چه از لحاظ مکاني و چه اجتماعي، تحولي منفي و شگرف در اقتصاد روستايي رافراهم آورد و زمينه ساز بسياري از کاستي ها و مهاجرت هاي روستايي گرديد که در بسياري از کشورهاي در حال توسعه و از جمله ايران قابل مشاهده است.
در اين مقاله باغستان به عنوان يکي از روستاهايي که امروزه به شهر تبديل شده بطور موردي مطالعه شده است.