مقاله بررسي و تعيين گزينش پذيري غربال مولكولي سيليكوآلومينوفسفات در جداسازي كربن دي اكسيد از متان به وسيله فرايند جذب سطحي ناپيوسته که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در شيمي و مهندسي شيمي ايران از صفحه ۵۳ تا ۶۱ منتشر شده است.
نام: بررسي و تعيين گزينش پذيري غربال مولكولي سيليكوآلومينوفسفات در جداسازي كربن دي اكسيد از متان به وسيله فرايند جذب سطحي ناپيوسته
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله متان
مقاله کربن دي اکسيد
مقاله جداسازي
مقاله جذب سطحي
مقاله شبه زئوليت
مقاله فاکتور جداسازي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اشرف تالش سيدسيامك
جناب آقای / سرکار خانم: فاطمي شهره
جناب آقای / سرکار خانم: ايران نژاد امير
جناب آقای / سرکار خانم: سالم امين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يکي از روش هاي اقتصادي و موثر در جداسازي گازهاي سبک، فرايند جذب سطحي به وسيله غربالهاي مولكولي است. در اين فرايند نوع و خواص غربال مولكولي نقش عمده را ايفا مي كند. در اين پژوهش، با هدف جداسازي كربن دي اكسيد از متان، شبه زئوليت SAPO-34 به عنوان غربال مولكولي مناسب پيشنهاد شده و سنتز آن با روش هيدروترمال انجام شده است. تجزيه هاي دستكاهي XRD و SEM به منظور تشخيص فاز سنتز شده و اندازه و شكل بلورهاي حاصل انجام شده و دون مونه سنتز شده در دو زمان متفاوت عمل تبلور مورد مقايسه، ارزيابي و تاييد قرار گرفته است. ايزوترم هاي جذب سطحي گازهاي متان و كربن دي اكسيد به صورت تک جزيي در دماهاي (۵، ۱۵ و ۲۵oC) و فشارهاي (۱ تا ۳۰ bar) درسيستم حجم سنجي جذب تعادلي تعيين و مورد مقايسه قرار گرفته اند. ايزوترم هاي جذب با مدل لانگمير و سيپس تطابق يافته اند. گزينش پذيري كربن اكسيد نسبت به متان، در دماي محيط و فشار يك بار،۷٫۲  به دست آمده است. فاکتورهاي جداسازي به دست آمده از اين ايزوترم ها حاکي از آن است که اين شبه زئوليت براي جداسازي مخلوط هاي CO2/CH4 در شرايط ديناميك بسيار مناسب است.