مقاله بررسي و مطالعه مورفولوژيك نهشته هاي لسي در مديريت و برنامه ريزي شهرهاي شمال شرقي ايران (مطالعه موردي: شهر گرگان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در فضاي جغرافيايي از صفحه ۱۲۹ تا ۱۳۳ منتشر شده است.
نام: بررسي و مطالعه مورفولوژيك نهشته هاي لسي در مديريت و برنامه ريزي شهرهاي شمال شرقي ايران (مطالعه موردي: شهر گرگان)
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لس
مقاله گرگان
مقاله ژئومورفولوژي
مقاله لغزش
مقاله ديناميك

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زندمقدم محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
لس نهشته بادي است كه به رنگ زرد مايل به خاكستري بوده و ۷۰ تا ۹۰ درصد مواد تشكيل دهنده آن را سيلت در برگرفته است. اين رسوبات به واسطه برخي ويژگي ها همچون وجود كاني هاي رس و … هم توان فرسايش پذيري قابل توجهي دارند و هم اينك پايداري لس ها را حتي تا زاويه ۹۰ درجه برشياتفه نيز مي توان يافت. ولي با تمام اين اوصاف جزو خاك هاي فرو ريزنده محسوب گرديده و با اشباع خاك توسط آب، حركات توده اي و ناگهاني در آنها مي تواند فاجعه آميز گردد و خسارت هاي جبران ناپذيري را به مديران و برنامه ريزان شهري و همه افرادي كه به هر گونه با اين رسوبات در ارتباط مي باشند، وارد آورد.
قرارگيري شهر گرگان در يك منطقه نسبتا مرطوب از شمال شرق كشور باعث گرديده تا اين شهر كه هم اكنون مراحل رشد و توسعه شهري را به سرعت در حال سپري نمودن مي باشد، در معرض خطر جدي قرار گيرد، لذا چنانچه توجهي ويژه به پتانسيل و ديناميك حركتي لس در اين شهر صورت نگيرد، مي توان اظهار داشت كه در آينده اي نه چندان دور مي بايست شاهد خسارات جاني و مالي زيادي در اين شهر بود.
نويسنده كه خود در منطقه فوق به صورت مستقيم و به تحقيق و پژوهش پرداخته است، سعي دارد تا در اين مقاله اين ويژگي ها و پتانسيل هاي مخرب حركتي در لس ها را جهت ارايه و استفاده تمامي علاقمندان و پژوهشگران بخصوص مديران و برنامه ريزان شهري معرفي نمايد تا بتوان ضمن جلوگيري از اينگونه خسارات، زمينه هاي هرچه بيشتر تحقيق را در شهرهاي در حال توسعه كشور مورد توجه جدي قرار داد.