مقاله بررسي و مقايسه ميزان مهار ژن CERB با استفاده از دو siRNA اختصاصي آن در رده سلولي HeLa که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز۱۳۸۷ در زيست شناسي جانوري از صفحه ۲۹ تا ۳۴ منتشر شده است.
نام: بررسي و مقايسه ميزان مهار ژن CERB با استفاده از دو siRNA اختصاصي آن در رده سلولي HeLa
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پروتئين CREB
مقاله siRNA
مقاله سلول هاي HeLa

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ديلمي خياباني زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: بنان مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: اصغريان علي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: قره سوران جلال
جناب آقای / سرکار خانم: جوادي غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: كهريزي كيميا
جناب آقای / سرکار خانم: نجم آبادي حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پروتئين CREB يک فاکتور مهم پايين دست بسياري از مسيرهاي سيگنالي به شمار مي رود. با داشتن siRNA کارآمد براي ژن CREB مي توان مسير هاي سيگنالي بسياري از داروها را در سلول هاي مختلف بررسي نمود. در اين تحقيق ميزان مهار بيان ژن CREB با بکارگيري دو siRNA مختلف براي اين ژن در سلول هاي HeLa مورد بررسي قرار گرفت. جهت بررسي ميزان مهاري دو siRNA CREB، سلول هاي HeLa با روش Lipofection ترانسفکت شدند. استخراج RNA و سنتز cDNA صورت گرفته، بررسي اثر مهاري بيان ژن CREB با استفاده از Relative Quantitative Real time PCR  انجام گرفت طبق نتايج به دست آمده يکي از siRNA ها اثر مهاري بالايي برروي بيان CREB در سلول هاي HeLa نشان داد، و بيان ژن CREB، ۶۴٫۵ درصد در اين سلول ها کاهش يافت. بر اساس نتايج اين تحقيق، siRNA CREB با کارايي بالا توانست اثر مهاري را در سلول هاي HeLa نشان دهد.
با استفاده از siRNA کارآمدي که در اين تحقيق جهت مهار ژن CREB طراحي و در سلول هاي HeLa استفاده گرديد، مي توان از CREB siRNA در سلول هاي ديگر جهت بررسي مسير سيگنالي نيز استفاده نمود.