مقاله بررسي و نقد روش آموزش زبان عربي به شيوه مستقيم (بررسي موردي: كتاب هاي دكتر حسين خراساني) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در جستارهاي زباني از صفحه ۷ تا ۳۲ منتشر شده است.
نام: بررسي و نقد روش آموزش زبان عربي به شيوه مستقيم (بررسي موردي: كتاب هاي دكتر حسين خراساني)
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آموزش زبان عربي
مقاله ايران
مقاله روش مستقيم
مقاله روش نوين و حسين خراساني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پرويني خليل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين مقاله قصد دارد با برگشت به اواخر دهه چهل خورشيدي، شيوه هاي رايج آموزش زبان عربي در مراکز علمي، آموزشي و دانشگاهي آن زمان را بررسي كند و جايگاه طلايه داران آموزش زبان عربي به شيوه نوين را شناسايي كند و از اين رهگذر به طور ويژه به نقد و بررسي شيوه آموزش زبان عربي دکتر حسين خراساني در دهه ۴۰ خورشيدي بپردازد که به نوبه خود در آن زمان روش ابتکاري و بي نظير در ايران بوده است. نامبرده با تاليف يك كتاب سه جلدي، سه جلد کتاب با نام روش مستقيم (Direct Methode) آموزش زبان و ادبيات عربي، توانست طرحي نو و جامع و شامل در آموزش زبان عربي به فارسي زبانان، دراندازد. مولف مرحوم، با الهام از الگوهاي رايج در آموزش زبان به شيوه مستقيم، قصد داشت تمام مهارت هاي چهارگانه زبان عربي را به انواع مخاطبان ايراني و متناسب با فرهنگ و سابقه آشنايي ايرانيان با زبان عربي، در يك زمان بندي معلوم (۶۰ جلسه) ياد دهد؛ امري كه درباره آموزش زبان عربي در زمان تاليف كتاب، سابقه نداشته است.
اما متاسفانه كتاب هاي ياد شده ناشناخته مانده و جايگاه آن در فرايند آموزش زبان عربي در ايران مورد معرفي، بررسي و نقد واقع نشده است. اين مقاله قصد دارد با معرفي همه جانبه اين مجموعه، به نقد و بررسي آن بپردازد و در كنار محاسن آن، برخي كمبودهاي آن را بيان و بررسي كند.