مقاله بررسي پتانسيل انرژي باد در ايستگاه هاي حوضه آبريز رودخانه ارس جنوبي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در فضاي جغرافيايي از صفحه ۱ تا ۲۶ منتشر شده است.
نام: بررسي پتانسيل انرژي باد در ايستگاه هاي حوضه آبريز رودخانه ارس جنوبي
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حوضه ارس جنوبي
مقاله سرعت باد
مقاله جهت باد و انرژي باد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اماني ابوالفضل
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني شمع چي عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
انرژي هاي پاك يا تجديد شونده، به عنوان يكي از پايه هاي اساسي رشد و توسعه كشورها در آينده خواهند بود. با اتمام انرژي هاي فسيلي در آينده، استفاده از انرژي هاي نو و تجديد شونده ضروري است. لذا توان سنجي اين انرژي ها از هم اكنون الزامي است. در اين مقاله بررسي پتانسيل انرژي باد در ايستگاه هاي سينوپتيك استان آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي و استان اردبيل با استفاده از داده هاي بلند مدت سه ساعته سمت و سرعت باد، مورد بررسي قرار گرفته است. با توجه به مطالعات به عمل آمده، توان انرژي باد در ايستگاه هاي اهر، جلفا، كليبر، مرند، اردبيل، پارس آباد، مشگين شهر، خوي و ماكو به ترتيب ۹۷٫۴۴، ۱۵۶٫۴، ۲۵٫۲۶، ۲۵٫۳۷، ۴۲۲٫۶۴، ۱۰٫۰۰۵، ۲۴٫۵۲، ۲٫۴۴ و ۱۹٫۱۲ بر حسب وات مي باشد.
ويژگي هاي باد با استفاده از فرمول هاي گوناگون از جمله ضريب تغييرات باد، ضريب تداوم باد و تغييرات سرعت باد نسبت به ارتفاعات، مورد بررسي قرار گرفت. با توجه به محاسبات انجام شده، درصد وزش باد و توان باد در ايستگاه سينوپتيك اردبيل بيشتر از ساير ايستگاه هاست.