مقاله بررسي چالش هاي ساختاري در روابط مصر و ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در تحقيقات سياسي و بين المللي از صفحه ۱۵۵ تا ۱۷۸ منتشر شده است.
نام: بررسي چالش هاي ساختاري در روابط مصر و ايران
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تنش زدايي
مقاله روابط خارجي
مقاله سياست خارجي
مقاله الگوي امنيتي
مقاله منافع ملي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مظاهري محمدمهدي
جناب آقای / سرکار خانم: احمدزاده داوود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ايران و مصر به عنوان دو کشور تاثيرگذار و مهم در منطقه خاورميانه از گذشته هاي دور با همديگر مراوده داشته و در ايجاد صلح و ثبات در جهان اسلام نقش حياتي ايفا کرده اند، البته مناسبات کشور بعد از وقوع انقلاب اسلامي به تيرگي کامل انجاميد. در طول دهه هاي اخير نيز شاهد افت و خيزهاي بسياري در مناسبات في مابين بوده ايم.
پرسش عمده اي که در اين نوشتار مطرح شده آن است که چه عواملي تاريخي و ساختاري در روابط ايران و مصر وجود دارد که موجبات تقابل دو کشور را فراهم کرده و نتوانسته اند روابط کامل ديپلماتيک را برقرار کنند؟
در اين پژوهش سعي شده که موانع و مشکلات ساختاري در روابط ايران و مصر از منظر رويکردهاي امنيتي و متضاد دو کشور نسبت به مسايل منطقه و تاثيرپذيري از روابط قدرتهاي خارجي بررسي و تبيين گردد.
به رغم تنش هاي موجود در روابط دو کشور (به دليل مشکلات ساختاري و تاثيرپذيري از قدرت هاي خارجي) تلاش شده است که امکانات و ظرفيت هاي موجود همکاريهاي فيمابين در سطوح مختلف ترسيم و دورنماي روابط نيز تبيين گردد.