سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

زهرا حوائجی –
فاطمه عبادتی –

چکیده:

افزایش روز افزون مصرف سوخت های فسیلی طی دو دهه اخیر و انتشار انواع آلاینده های خطرناک و سمی در محیط زیست، نگرانی های جدی و مهمی برای بشر در حال و آینده به دنبال دارد از این رو به جهت افزایش اثرات مخرب انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از مصرف انرژی هسته ای به عنوان یکی از راهکارهای زیست محیطی برای مقابله با افزایش دمای کره زمین و کاهش آلودگی های محیط زیست مطرح گردید. طبق آمار های موجود، در حال حاضر نیروگاه های هسته ای جهان با ظرفیت نصب شده فعلی توانسته اند سالانه از انتشار حدود ۸ درصد از گاز دی اکسید کربن در فضا جلوگیری کنند که در این راستا تقریباً مشابه نقش نیروگاه های آبی عمل کرده اند.
در این مقاله ابتدا ضمن معرفی انرژی هسته ای و کاربرد و سهم آن در تولید برق، به بررسی آثار زیست محیطی این منبع در مقایسه با سوختهای فسیلی پرداخته شده و همچنین با توجه به حجم کم پسماندهای تولید شده از نیروگاه هسته ای، به برخی از روشهای نوین مقابله به آنها اشاره گردیده است.
از آنجایی که انرژی هسته ای به عنوان یکی از منابع قابل دسترسی و تجدید پذیر معرفی شده است و در عین حال تاثیرات زیست محیطی قابل توجهی از قبیل باران اسیدی، تغییر آب و هوا و محدودیت سوخت ندارند می تواند بعنوان گزینه مناسب جهت تولید برق در آینده مورد بررسی و توجه بیشتر قرار گیرد.
با این وجود تحقیقات و بررسی های بیشتری لازم است تا آثار احتمالی این منبع انرژی نیز شناسایی و رفع گردیده تا از بروز مشکلات آتی جلوگیری شود.