سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: اولین همایش آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامت

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

رضا جلیل زاده – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست /آلودگی هوا و عضو باشگاه پژوهشگ
محمدحسین بخشی – رئیس ساماندهی منطقه ۹ شهرداری تهران
غلامرضا کریم زاده شقاقی – کارشناس بهداشت مرکز بهداشت سراب
ویدا پورجعفریان – کارشناس بهداشت

چکیده:

آلودگی هوای داخل منازل بعنوان یک معضل اصلی نواحی روستائی بشمار می آید . میلیونها نفر از مردم فقیر در نواحی شهری نیز این آلودگی را تحمل می کنند . و برخی منابع اعلام کرده اند سالیانه حدود ۶۰۰ هزار نفر بر اثر Indoor air pollutionمی میرند .آلودگی هوای داخل منازل از آن جهت در دنیا مهم است که میلیون ها نفر به سوختهای Biomass که البتهاغلبآنها مانند چوب ، ذغال ، فضولات حیوانی برای گرما و پخت و پز بکار می روند وابسته اند . در چین ، هندوستان و در آفریقا بیش از ۸۰ درصد خانواده ها سوخت مصرفی شان برای پخت و پز ، بیو مس می باشد . این سوختهابدلیل احتراق ناقصمقادیر زیادی دود حاوی آلاینده های مختلفبطور مستقیم در درون منازل بدون تهویه مناسب ، انتشار می یابند. زنان و کودکان Indoor air pollution را بواسطه گذراندن بیشتر اوقات در منازل تحمل خواهند کرد .مطالعات مختلف تاثیرآلاینده های شیمیایی ناشی از سوختهای با احتراق ناقص را بر روی کودکان و زناننشان داده است. کودکان و نوجوانان در معرض این آلاینده ها قرار دارند زیرا آنها معمولا" در کنار مادران خویش هستند.در کشور ایران مانند اکثر کشورهای در حال توسعه به آلودگی شهرها توجه بیشتری شده که امید است با برنامه ریزی مناسبمسئولان ذیربط از جمله وزارت بهداشت و درمان ، سازمان محیط زیست و … شاهد اقدامات موثری در خصوص رفعاین معضل در مناطق روستایی باشیم.
هدف:بررسی آلودگی هوا (Indoor air pollution)در نواحی روستائی
روش کار: در این تحقیق که بصورت توصیفی – تحلیلی می باشد ،انتشار آلاینده های هوا را درمناطق روستایی کشورهای مختلفاز جمله ایرانو اقدامات انجام شدهبررسی می کند .
از نتایج مهم این تحقیق عبارتند از :
راهکارهای رفتار شناسی شامل گسترش و افزایش آگاهی طولانی مدت اثرات بهداشتی و تشویق مردم به نگهداشتن کودکان دور از تماس مستقیم .
نصب هودها و دودکش های توصیه شده برای اجاق به منظور برطرف کردن دود .
اصلاح اجاقها بمنظور کاهش انتشار آلاینده ها و احتراق کامل .
گسترش استفاده از نفت سفید ، گاز مایع یا نیروی برق .
راهکارهای سیاسی شامل قیمت گذاری بروی سوختهای مناسب و تشویق به استفاده از سوختهای پاک و سوبسید دولتی برای خرید سوختهای پاک .