سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

صابر وطن دوست – عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل

چکیده:

رودخانه ها همواره در طول تاریخ بشر مورد توجه جوامع انسانی قرار داشته اند و در شکل گیری تمدنهای بشری بسیار موثر بوده اند. رودخانه ها به عنوان منبع مهم جهت تامین آب آشامیدنی و کشاورزی مطرح می باشند. علاوه بر این به عنوان یک اکوسیستم دارای ارزش زیستگاهی بسیار بالایی می باشد.در شمال کشور بیش از ۳۵۰رودخانه دائمی و فصلی به دریای خزر وارد می شود.
در حال حاضر اکثر رودخانه های شمال تحت تاثیر انواع دخالت های انسانی می باشد که باعث بروز انواع آلودگی ها ، تغییر و تخریب اکوسیتم رودخانه ها شده است، که از مهمترین این عوامل می توان به آلودگی‌های ناشی از فاضلابهای صنعتی، شهری، روستایی – آلودگیهای ناشی از تخلیه سموم مورد استفاده در کشاورزی – برداشت بی‌رویه آب رودخانه و تخریب پوشش گیاهی- احداث سدها و موانع زیر پلها – مسدود شدن دهانه رودخانه –صید غیر مجاز ،…. اشاره نمود.
رودخانه تنکابن نیز به عنوان یکی از مهمترین رودخانه های شمال کشور ، که مهمترین محل مهاجرت ماهیان مولد ماهی آزاد دریای خزر (به عنوان یک گونه ارزشمند شیلاتی) می باشد ، و دارای ارزش شیلاتی بسیار بالایی است ، از این قاعده مستثنی نمی باشد. در این مطالعه مهمترین عوامل مخرب و آلاینده این رودخانه مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از تخریب این اکوسیتم ارزشمند بیان گردیده است .