سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس لوله و صنایع وابسته

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

ناصر نکونام – شرکت لوله و تجهیزات سدید

چکیده:

جهت دار بودن نورد ورقهای فولادی در خواص مکانیکی ورقها با توجه به ماهیت فرآیند تولید این نوع ورقها اجتناب ناپذیر می باشد . این فاکتور از عوامل مهم در طراحی فولاد برای تولید لوله می باشد و باید مورد توجه قرار گیرد ، که بطور کلی خواص مکانیکی جهت دار برای ورقهای مورد استفاده در ساخت لوله ها یک خاصیت نا مطلوب به شمار می رود
که در این مقاله بدنبال بررسی اثر جهت دار بودن ورقهای فولادی در دوحهت عمود بر نورد و در جهت نورد همچنین تاثیر دیگر عواملمی باشیم .
– یکی دیگر از مهمترین دلایل جهت دار شدن خواص مکانیکی و جود فازهای ثانویه نظیر کاربیدها ، اکسیدها ، و سولفیدها می باشد . بطوریکه معمولا استحکام تسلیم در جهت عمود بر نورد بالا تر از استحکام تسلیم در جهت نورد می باشد .
– جهت دار شدن ورقها همچنین به علت کشیده شدن دانه های فریت در جهت نورد و ساختمان نواری ( در ساختار فریت پرلیت می باشد و کاهش درجه حرارت نورد نهائی نیز چون Banding Structure ) باعث کشیده شدن آخالها می گردد ، موجب جهت دار شدن خواص مکانیکی میشود . خواص مکانیکی ارائه شده در استانداردهای مربوط به تولید لوله ها نظیر ) ) API خواص مکانیکی بدنه لوله را در نظر گرفته است ودر جریان تولید لوله خواص مکانیکی لوله نسبت به ورق کاهش می یابد لذا سازندگان فولاد باید با توجه به عوامل مختلفی که تابع شرایط مصرف محصول می باشد ضریب اطمینان مناسب را در نظر گیرند که به چهار عامل مهم بستگی دارد که عبارتند از :
– ۱ افت خواص مکانیکی مربوط به جهت دار بودن خواص مکانیکی .
– ۲ افت خواص مکانیکی ورق بدلیل پدیده بوشینگر .
– ۳ کاهش خواص مکانیکی ورق بدلیل عملیات جوشکاری .
– ۴ اختلاف خواص مکانیکی سر وته کویل فولادی با مرکز آن .
که در این مقاله مورد تحلیل قرار خواهد گرفت