سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دهمین کنگره علوم خاک ایران

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

غلامرضا معافپوریان – عضو هئیت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس
مصطفی اسفندیاری – دانشجوی کارشناس ارشد سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان
نادر پیرمرادیان – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و عضو باشگاه پژوهشگران جو

چکیده:

کمبود عناصر کم مصرف در گیاهان و محصولات زراعی گسترش جهانی دارد کشت مداوم، مصرف همه ساله و بیش از نیاز کودهای فسفاته، فرسایش، آبشویی و سایر شرایط حاکم بر خاکهای آهکی از جمله مقادیر زیاد کربنات کلسیم، pH قلیایی و عدم مصرف کودهای حاوی عناصر کم مصرف و کودهای آلی، موجب کاهش ذخیره این عناصر در خاک و در نتیجه کاهش عملکرد شده است
با توجه به اهمیت کودهای کم مصرف در افزایش کمی و کیفی محصول در کشور برنج (۱) ، موسسه تحقیقات خاک و آب، پیشنهاد ساخت کودهای مرکب میکرو غیرکلاته و ارزان که حاوی عناصر کم مصرف و کود نیتروژنه باشد را به تولید کنندگان کود در داخل کشور ارائه نمود .
یکی از اهداف تامین کودهای کم مصرف به صورت توأم، این است که با یک بار محلول پاشی می توان نیازهای غذایی گیاه را برآورده نمود . این کود در چندین شرکت در داخل کشور تولید می شود و مصرف آن نسبت به نوع مشابه وارداتی مقرون به صرفه می باشد . در بررسی حاضر از کود میکرو معدنی بدون عنصر بور که حاوی عناصر آهن و روی به میزان ۵ درصد و منگنز و مس به ترتیب به میزان ۴ و ۲ درصد از منابع سولفات آنها و همچنین محتوی ۲ درصد اسید سیتریک و یک درصد سولفات آمونیم می باشد استفاده شده است .