سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

امیر محمدی دهدزی – متخصص طب کار و بیماریهای شغلی

چکیده:

آلودگی هوا به نوعی زندگی تمام انسانها را تحت تاثیر قرار می دهد یک فرد بالغ به طور متوسط روزانه ۱۱۰۰۰ لیتر هوا را استنشاق می کند و کودکان هم با توجه به وزن کم خود و فعالیت بیشتر هوای بیشتری را نسبت به بزرگسالان تنفس می کنند و در مقابل اثرات سوء آلودگی هوا مستعدترهستند.
در این میان کارگران و شاغلین در کارخانجات به دلیل مواجهه بیشتر با آلاینده های تنفسی و مواد شیمیایی مختلف نیز مستعد بروز بیماری های مختلف بخصوص بیماری های تنفسی و قلبی و عروق می باشند.
آلودگی هوا سلامتی انسانها و سایر موجودات روی زمین را تهدید می کند آلاینده های موجود در جو ایجاد Smog باران های اسیدی و ایجاد بیماری های خطرناک مانند سرطان و ازبین بردن لایه ازن و کمربند محافظتی کره زمین باعث تغییرات آب و هوایی و نتیجتاً کاهش طول عمر انسان و خسارت به اموال و داراییهای بشر خواهد شد.
با توجه به وجود آلاینده های مختلف موجود در هوا در بندر امام خمینی به دلیل وجود کارخانجات متعدد پتروشیمی و شرایط جوی منطقه که بعنوان مثال مواردی شامل:
اکسید های نیتروژن NOX، دی اکسید گوگرد SO2، سولفید هیدروژن، متیل مرکابتان، دی متیل سولفید، دی متیل دی سولفید
گازهای مختلف شامل : CO2، گاز ازن، متان، اتان، آمونیاک و گازهای مختلف دیگر.
ذرات معلق (PM) و Fume های فلزی مختلف.
آلاینده های خطرناک (HAP) Hazar dous Air poullution
شامل ارسنیک، جیون، بنزن، تلوئین، گزیلن و غیره.
و سایر مواد که تماماً به طریق مختلف می تواند هوا را آلوده و استنشاق آنها باعث بروز بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای ریوی شامل آسم برونشیال، حساسیت های تنفسی، سرطان های ریوی، بیماریهای پاران شیمال و بیماری های قلب و عروقی و غیره می گردد.
لازم به ذکر است طی اندازه گیری های انجام شده توسط سازمان محیط زیست استان در بندر امام خمینی (ره) اکثر مواد فوق بالای حد مجاز می باشد لذا اقدامات پیشگیرانه در مناطق فوق برای شاغلین الزامی میباشد.