سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش بین المللی جایگاه چرخه سوخت هسته ای در توسعه فن آوری و تحقیقات

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

محمد کیائی – شرکت تاسیسات فراوری اورانیوم ایران
سعید علمدار میلانی – سازمان انرژی اتمی ایران
عباس سام – بخش مهندسی معدن دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان

چکیده:

لیچینگ، یکی از فرایندهای معمول در فراوری کانه های اورانیوم، توریم وعناصر نادرخاکی است . لیچینگ ، با توجه بهنوع کانیهای موجود به سه روش ، لیچینگتوسط اسید یا کربنات (نمک قلیایی)، لیچینگ تحت فشار و روش پخت – هضم (Roasting – Digesting) انجام می شود.
نمونه مورد آزمایش از کانسنگ آنومالی ۵ ساغند واقع در ۱۹۰ کیلومتری شهر یزد بدست آمد. این نمونه حاوی کانیهای (Refractory) است. از جمله این کانیها می توان به ایلمنیت، روتیل، زیرکن، اسفن، دیویدیت، باستنازیت و مونازیت اشاره کرد. وجود این کانیهای مقاوم در نمونه باعث ایجاد مشکل در انحلال اورانیوم و عناصر نادر خاکی و عدم ورود آنها به فاز آبی می شود. در تحقیق حاضر امکان لیچینگ این کانه ها به کمک اسید و کربنات و مخزن تحت فشار مورد بررسی قرار گرفت. برای لیچینگ اسیدی و کربناته از همزن دیجیتالی، حمام و آب روغن (با قابلیت گرم کردن تا دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد) استفاده شد و برای لیچینگ تحت فشار از اتوکلاو با قابلیتگرم کردن تا دمای ۳۰۰ درجه سانتی گراد و فشار تا ۱۸۰ بار استفاده شد.
در لیچینگ اسیدی بالاترین بازیابی با در نظر گرفتن اورانیوم به عنوانعنصر مورد نظر برابر بود با : ۲۰ درصد برای اورانیوم، ۲/۹۷ درصد برای سریم ، ۰/۸ درصد برای اینریم و ۶/۵۵ درصد برای لانتانیم . این مقادیر بازیابی تحت شرایط: ۵۰۰kg/ton اسید سولفوریک ،MnO2 20 kg/ton با نسبت مایع به جامد ۲:۱، در زمان ۶۲ ساعت و در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد حاصل شد. برای لیچینگ تحت فشار با اسید سولفورک به عنوان حلال، بازیابی برای اورانیوم تقریبا کامل و حدود ۱۰۰ درصد بود. بازیابی برای ایتریم ۹۵/۲ درصد، برای سریم ۳۹/۴۴ درصد و برای لانتانیم ۲۱/۶۷ درصد بدست آمد.این بازیابی تحت شرایط: ۱۰۰۰kg/ton اسید با نسبت مایه به جامد ۸:۱ در زمان یک ساعت ، تحت فشار ۶۰ بار و دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد بدست آمد. برای لیچینگ با کربنات تحت فشار مقدار بازیابی برای اورانیوم تقریبا کامل و حدود ۱۰۰ درصد بود . بازیابی برای ایتریم ۳۶/۵۱ درصد، برای سریم ۶/۲ درصد و برای لانتانیم در حدود صفر درصد محاسبه گردید، که این مقادیر تحت شرایط: ۱۰۰ گرم بر لیتر NaHCO3 ، ۵۰ گرم بر لیتر Na2CO3 در زمان یک ساعت، با نسبت مایع به جامد ۶:۱، تحت فشار ۶۹ بار و دمای ۲۴۰ درجه سانتی گراد بدست آمد.