سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: چهارمین کنگره سرامیک ایران

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

شهین رضایی رکنی – دانشیار و سرپرست دوره تخصصی رشته پروتز دانشکده دندانپزشکی مشهد
عباس یوسفی – دکتری فیزیک مواد (شیشه و سرامیک) و مدیر عامل موسسه تحقیقاتی پر طاووس
احمد قهرمانلو – استادیار گروه پروتز دانشکده دندانپزشکی مشهد(مولف مسئول)

چکیده:

چینی دندان یکی از بهترین موادی است که تا کنون در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. سازگاری عالی با نسج، زیبائی، حلالیت بسیار کم در محیط دهان، استحکام فشاری بالا و کمترین تجمع پلاک میکروبی روی چینی glase شده نسبت به سایر مواد دندانی از مزایای این ماده است.
شکنندگی چینی به علت پایین بودن استحکام کششی، ضربه ای و همچنین سایش مینای دندان طبیعی مقابل آن از معایب چینی دندان می باشد.
برای رفع شکنندگی چینی و استحکام بخشیدن به آن راههای مختلفی پیشنهاد شده که پخت چینی روی فلز یکی از روشهاست و بیش از بقیه روش ها مورد استفاده واقع شده است.
ترمیم و جایگزینی دندانها توسط سیستم Porcelain Fused to metal) P.F.M) هنوز بیشترین کاربرد را دارد. لذا در این پروژه تلاش شده است ک هپودر چینی Dentin از نوع باند شونده به فلز ساخته و کشور از ورود آن بی نیاز گردد.
به این منظور با استفاده از پودر Dentin ویتا (VMK 68 N) و مشخصه های استاندارد ۱۹۹۵Iso اقدام به تهیه پودر جدید شد. ابتدا پودر چینی Dentin-Vita توسط میکروسکوپ الکترونی (SEM) و پراش اشعه XDR) X) و آنالیز فلوسسانس اشعه XRF) X) مورد آنالیز شیمیایی قرار گرفت. پس از بدست آوردن ترکیب عنصری پودر Dentin-vita و مقایسه آن با اطلاعات و جداول موجود جهت ساخت پودر مشابه با استفاده از مواد اولیه داخلی اقدام شد.